Co czwarta Niemka dożyje setnych urodzin
O 10 lat wydłuży się przeciętna oczekiwana długość życia Niemców urodzonych w 2016 r., a co czwarta Niemka z tego pokolenia dożyje setnych urodzin – wynika z analiz specjalistów Uniwersytetu w Kolonii opublikowanych przez tygodnik „Spiegel”.
Główny autor prognozy demograf z Kolonii Eckart Bomsdorf twierdzi, że większość osób zaniża swoje oczekiwania dotyczące tego, jak długo będzie żyła, ponieważ kieruje się długością życia swych rodziców oraz bliskich. Tymczasem ludzie żyją coraz dłużej, czego Niemcy są dobrym przykładem.
Najnowszy raport demograficzny prognozuje, że 90 proc. kobiet urodzonych w 2016 r. w Niemczech dożyje 2100 r., a co czwarta Niemka z tego pokolenia doczeka setnych urodzin. Nieco mniejszą szanse na tak długie życie mają Niemcy: 82 proc. z nich dożyje 2100 r., a co szósty będzie żył 100 lat.
Średnia oczekiwana długość życia Niemek oceniana jest obecnie na 83 lata, a Niemców – na 78 lat. W raporcie zwraca się również uwagę na to, że w Niemczech coraz więcej dzieci rodzi się poza oficjalnymi związkami. W 2000 r. tak było w przypadku 15 proc. maluchów, który wtedy przyszły na świat, a w 2015 r. odsetek ten zwiększył się do 35 proc.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie, w Polsce przeciętna długość życia mężczyzn wydłużyła się (od roku 1991) - z 66 do 73,8 lat, czyli o prawie 8 lat. Kobiety żyją dłużej o 6 lat. O ile w 1991 r. przeciętna długość życia Polek wynosiła 75 lata, to w 2013 r. zwiększyła się do 83,1 lat.
Na świecie nadal najdłużej żyją Japończycy: kobiety - 87 lat, a mężczyźni - 80 lat. Zaraz po nich są mieszkanki Hiszpanii, Szwajcarii, Singapuru i Włoch, które żyją 85 lat. We Francji, Australii, Korei Południowej, Luksemburgu i Portugalii kobiety żyją przeciętnie 84 lata.
Jeśli chodzi o mężczyzn, to najdłużej żyją mieszkańcy Islandii - 81 lat. W Szwajcarii, Australii, Izraelu, Singapurze, Nowej Zelandii, Włoszech, Japonii i Szwecji przeciętna oczekiwana długość życia wynosi 80 lat.
Polacy nadal żyją o 4 lata krócej, a Polki o 3 lata krócej niż mężczyźni i kobiety w 15 najbogatszych krajach Unii Europejskiej.