Migrena - jak sobie z nią radzić?
Często dotyka Cię nagły, silny, ból głowy? Trwa nawet 3 dni i nic nie pomaga w jego zwalczaniu? To prawdopodobnie migrena. Czym jest to zjawisko chorobowe i jak sobie z nim radzić?
Według statystyk, migreny znacznie częściej dotykają kobiet. Za głównego winowajcę w tym wypadku uważa się hormony, a konkretniej estrogen. Oczywiście czynników, które wyzwalają migrenę, może być bardzo dużo. Kolejnym, ale bardzo ważnym aspektem jest… pogoda. Szczególnie niskie ciśnienie atmosferyczne predysponuje do wystąpienia migreny. Taka sytuacja może mieć miejsce nie zależnie od pory roku. Niehigieniczny tryb życia, zła dieta- to również wpływa na wystąpienie nie przyjemnego wrażenia bólowego, jakim jest migrena.
Co ciekawe, jeśli któryś z naszych przodków cierpiał na okresowe bóle głowy, istnieje również prawdopodobieństwo, że i u nas wystąpi taka sytuacja, bowiem według szeregu badań, możliwe jest, że migrena może mieć podłoże genetyczne.
W pomocy leczenia migreny bardzo ważne jest, aby samemu dokładnie przeanalizować, co mogło wywołać napad bólu. Zdarza się również, że pewna cykliczność występowania objawów ułatwia nam samym określić, co jest odpowiedzialne za wywołanie migreny. To bardzo ważne, bowiem w pewnych sytuacjach sami będziemy w stanie wyeliminować czynnik wyzwalający ból.
Jakie są typowe objawy migreny?
Zaliczamy do nich silny, pulsujący ból głowy, zdarzają się również nudności i wymioty, światłowstręt czy też nadwrażliwość na dźwięki.
Jeśli już zdarzy się, że zaatakuje nas migrena jak sobie z nią radzić? Oczywiście z pomocą przychodzą ogólnodostępne środki farmakologiczne, które w większości wypadków są wystarczające w swoim działaniu. Dostępnych jest także wiele rozwiązań terapeutycznych i bywa, że jedynym rozwiązaniem jest połączenie kilku możliwości.
Zdarza się jednak, że łatwo dostępne leki nie wystarczają, co powinniśmy wtedy zrobić? O odpowiednim postępowaniu zadecyduje lekarz. Jednym z możliwych rozwiązań jest poradnia leczenia bólu.
Migrena z racji na częstość występowania stanowi częsty powód zgłaszania się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Z uwagi na charakterystykę schorzenia często jesteśmy w stanie sami sobie z nią poradzić. Pamiętajmy o obserwacji możliwych czynników wyzwalających napady migreny.
Lek. Mateusz Nawrocki