Jak usprawnić polską służbę zdrowia? Koniec kolejek?
Cyfrowa rewolucja dotarła również do służby zdrowia. Placówki medyczne w coraz większym stopniu korzystają z nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają funkcjonowanie i kontakt z pacjentem.
Służba zdrowia od lat w Polsce ma złą opinię i kojarzy się z przestarzałym systemem, długimi kolejkami w placówkach oraz brakiem nowoczesnych rozwiązań. Wg badań 74 proc. Polaków jest niezadowolonych z jej funkcjonowania (CBOS).
Rozładowanie kolejek
Nowoczesne rozwiązania, wykorzystywane przez placówki medyczne w coraz większym stopniu, usprawniają procesy i godzą podejście biznesowe z ideałami służby publicznej, głównie poprzez redukcję nieprzychodzenia pacjentów na umówione wizyty. Niewykorzystane konsultacje niosą za sobą szereg negatywnych skutków takich jak: zablokowanie terminu dla faktycznie potrzebującej osoby, niezadowolenie pacjentów czekających w kolejce, bezpośrednia strata finansowa, czy wyższe koszty pracy.
- Placówki medyczne coraz przychylniej odnoszą się do narzędzi ułatwiających koordynację wizyt. Przykładowo odwołanie spotkania może odbyć się przez kanał wygodny dla pacjenta, czyli: sms, e-mail, telefon czy chat. System wysyłając przypomnienie o wizycie umożliwia pacjentowi odpowiedź, że jednak nie stawi się w placówce. Dzięki temu, można przesunąć inne wizyty lub umówić nowe – mówi Michał Misiak, CTO Focus Telecom Polska, dostarczającej usługi do wielokanałowej komunikacji biznesowej w modelu cloud computing m.in. dla placówek medycznych.
Korzyści z zastosowania takich rozwiązań podzielić można na dwa aspekty. Pierwszy propacjencki – redukujący liczbę nieodwołanych i niezrealizowanych wizyt, które podnoszą poziom zadowolenia pacjentów i drugi, dotyczący obniżenia kosztów niewykorzystanego czasu pracy personelu oraz sprzętu medycznego. Chorzy, którzy otrzymają powiadomienie o wizycie, mogą szybko na nie zareagować i tym samym rozładować kolejki w placówce.
Telefoniczna obsługa klienta
Usprawnienie kontaktu z placówką nie musi oznaczać od razu dużych wydatków, szczególnie, że systemy do zarządzania komunikacją mają możliwość stopniowej rozbudowy. Przykładem innego rozwiązania systemowego, które poprawi kontakt z pacjentami jest telefoniczne menu głosowe, które przekieruje pacjentów do odpowiednich działów lub nawet umożliwi załatwienie części spraw w modelu samoobsługowym. Istotne jest również szybkie oddzwanianie na numery nieodebranych połączeń. Szybkość reakcji i ponowienie kontaktu podnosi szanse na pozyskanie nowego pacjenta.
O tym czy Polacy są gotowi na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, świadczyć może badanie CBOS wskazujące, że 27 proc. Polaków kontaktuje się za pomocą internetu z placówkami medycznymi oraz lekarzami, a aż 69 proc. zdarza się przy złym samopoczuciu szukać w sieci informacji o dolegliwościach i sposobach na ich leczenie. Pacjenci nie powinni mieć problemów z przystosowaniem się do nowych rozwiązań, aby jednak zapewnić ich dostępność, placówka medyczna musi być gotowa, również pod względem infrastruktury.
Wirtualna centrala - chmura w opiece zdrowotnej
Tradycyjna, stacjonarna centrala posiada szereg wad, takich jak: awaryjność, koszty naprawy uszkodzonych podzespołów, długość wprowadzania unowocześnień. Inaczej sprawa wygląda w przypadku centrali wirtualnej.
- Wykorzystując centralę wirtualną w technologii chmury obliczeniowej placówka medyczna otrzymuje korzyści na trzech etapach: instalacji, rozwoju oraz eksploatacji. Uruchomienie takiej centrali nie wymaga instalacji drogiej infrastruktury, a jej czynnościami serwisowymi zajmuje się dostawca usługi, który dba o jej wydajność i aktualizację. Do tego dodawanie wszystkich nowych funkcjonalności odbywa się zdalnie. Jest to skok technologiczny, który otwiera placówkę na wprowadzenie dalszych rozwiązań teleinformatycznych np. takich jak e-recepta. - mówi Michał Misiak z Focus Telecom Polska.
Transmisje danych w chmurze są szyfrowane, serwery je przechowujące znajdują się w lokalizacjach chronionych niczym fortece, a dostępność zapewniają zwielokrotnione łącza równoległe. Siłę zabezpieczeń, badaną często przez symulowane ataki, potwierdzają certyfikaty krajowe i zagraniczne.
Przyszłość to nowoczesne placówki medyczne
Placówki, w których najważniejszy jest pacjent i nieustanne usprawnianie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej na linii pracownik-placówka-pacjent. Jej efektywność gwarantują odpowiednie narzędzia, takie jak program do przechowywania danych pacjentów oraz platforma automatyzująca rejestrację i komunikację z pacjentami. To pozwala z jednej strony obsłużyć wysoką liczbę kontaktów, a także zautomatyzować przypomnienia i odwołania wizyt. Gdy połączymy to z pojęciem telemedycyny, która ma na celu możliwość kontroli stanu pacjenta „na odległość”, bez konieczności stawiania się za każdym razem w placówce medycznej, otrzymamy gotową receptę na rewolucję w postrzeganiu placówki jako miejsca przyjaznego dla pacjenta.