Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak walczyć z zimową chandrą?


Zima i przedwiośnie, a zwłaszcza krótkie dni i niska temperatura powodować mogą przygnębienie, złe samopoczucie i brak energii. Warto pomóc sobie w poprawieniu nastroju poprzez aktywność fizyczną, odpowiednią dietę, czas na relaks i suplementację produktami, które zawierają ekstrakt z kwiatu szafranu, inozytol czy tryptofan.

 

Co jest przyczyną złego nastroju zimą?

Przede wszystkim krótkie dni i brak słońca. Często zniechęceni temperaturą, pluchą i porywistym wiatrem za oknem zamiast rezygnujemy z aktywności na świeżym powietrzu i zostajemy w domu. Nasz organizm wytwarza więcej melatoniny, która sprawia, że jesteśmy senni, a mniej „hormonu szczęścia”, czyli serotoniny, co powoduje pogorszenie nastroju.

 

Jakie są objawy zimowej chandry?

Tzw. zimowa chandra to sezonowe zaburzenie nastroju, które spowodowane jest krótkimi dniami i złą pogodą. Stan ten może powodować:

- nadmierną senność, trudniej nam rano wstać

- przygnębienie, znużenie, melancholijny nastrój

- częste zamyślenie, problemy z koncentracją

- brak energii życiowej, uczucie zmęczenia, apatię

- frustrację i napięcie nerwowe

W skrajnych przypadkach może przerodzić się w wymagającą leczenia depresję. Alarmujący może być fakt, gdy zły nastrój trwa długo i nie pozwala normalnie funkcjonować.

 

Aktywność fizyczna

Brak ruchu stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale również psychicznego.  Uprawiając nordic walking, jeżdżąc na łyżwach, czy spacerując, zapominamy, że jest zimno czy ciemno i podnosimy poziom endorfin w organizmie. Wystarczy nawet 15-30 minut na zewnątrz, aby zobaczyć pozytywne efekty. Na nastrój korzystnie wpłynie także planowanie aktywności podczas ferii, wakacji i stopniowe wdrażanie planu naprawczego – przynajmniej wejście do domu po schodach, czy codzienne wpisywanie w kalendarzu liczby minut poświęconych na sport.

 

Czas na relaks

Wszystko, co sprawia nam radość, czy nas relaksuje jest jak najbardziej wskazane. Dobry film, książka, muzyka, gorąca kąpiel, czy spotkanie przy kawie, z przyjaciółką pomaga nabrać dystansu. Warto omówić bieżące problemy, które przegadane i ocenione przez drugą osobę, czasami faktycznie przestają mieć znaczenie.

 

Odpowiednia dieta

Należy unikać jedzenia, które tylko pozornie ma poprawić nam samopoczucie - pokarmy bogate w cukier, czy tłuszcze, które w rzeczywistości pogłębią negatywny nastrój. Warto postawić na te produkty, które poza witaminą D czy B6, zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, np. tłuste ryby morskie. Powinniśmy również spożywać przekąski bogate w magnez np. pestki dyni, orzechy, pić soki pomidorowe i kakao.

 

Składniki mające wpływ na dobry nastrój:

Ekstrakt z kwiatu szafranu - podwyższa stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, co powoduje zwiększone poczucie szczęścia i poprawę nastroju. Łagodzi objawy melancholii i był stosowany już w starożytności.

Inozytol, zwany również witaminą B8 - odpowiada w organizmie człowieka m.in. za prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników (tj. acetylocholiny i serotoniny). Zwiększa wrażliwość receptorów na serotoninę, dzięki czemu poprawia samopoczucie i sprawność umysłową, a także stabilizuje nastrój.

Tryptofan – aminokwas niezbędny do wytworzenia serotoniny w mózgu, zarówno w diecie normalnej, jak i wegetariańskiej, bardzo pożądany i nieliczny.

Na rynku dostępne są suplementy diety, które wspierają pozytywny nastrój. Przykładem jest Depresanum. Zawarty w nim ekstrakt z kwiatu szafranu wspiera równowagę emocjonalną, a także pomaga w relaksacji. Tryptofan bierze udział w powstawianiu serotoniny. Witamina B6 oraz kwas foliowy wspomagają organizm w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych oraz przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia i pomagają przetrwać okres zimy w dobrej kondycji psychicznej.

 

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł