Zdrowe dzieci – dlaczego produkty pełnoziarniste są lepsze
Jakie produkty powinno jeść małe dziecko? Kajzerka czy bułka grahamka? Ryż oczyszczony czy pełnoziarnisty? Kaszka manna, jaglana, a może tapioka?
Przeprowadzone w 2010-2011 r. badania dotyczące żywienia dzieci wykazały iż aż 55% badanych miało nadmiar masy ciała (BMI), druga część niedobór. Dzieci jadły za mało produktów pełnoziarnistych, warzyw i mleka, za dużo mięsa i wędlin. 80-90% badanych maluchów, spożywała za dużo soli, cukru oraz miała niedobory wapnia i wit. D, a u ponad połowy codzienna dieta nie zaspokajała zapotrzebowania na błonnik.
Dietetycy wskazują, że każdy posiłek powinien być skomponowany z pełnoziarnistego pieczywa, razowej mąki i makaronów, płatków zbożowych, nieszlifowanego ryżu oraz cudownych kasz. Produkty pełnoziarniste to, po warzywach i owocach, druga grupa produktów, które – zgodnie z aktualna piramidą żywienia – powinniśmy spożywać w ciągu dnia w największej ilości. Produkty te zawierają duże ilości błonnika, który nie tylko syci i oczyszcza, ale dodatkowo sprzyja rozwojowi dobroczynnych bakterii jelitowych, reguluję stężenie cukru we krwi i obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Dostarczają nam również węglowodanów i są podstawowym źródłem energii zarówno dla ciała, jak i mózgu.
Produkty z pełnego ziarna są istotnym źródłem składników mineralnych oraz witamin. Nie może ich zabraknąć ani w diecie dziecka, ani dorosłego – mówi Katarzyna Barwińska General Manager marki Holle – znanego producenta ekologicznej żywności dla dzieci i niemowląt. Oczyszczanie ryżu niszczy prawie 90% witamin z grupy B oraz ponad połowę magnezu i fosforu. Takie straty witaminowe nie są pożądane, dlatego w kaszkach czy słoiczkach dla najmłodszych dzieci powinniśmy szukać zbóż i ziaren pełnoziarnistych. Zawarta w nich energia uwalnia się powoli, dostarczając dziecku niezbędnej siły i zapewniając uczucie sytości przez dłuższy czas. Dziecko szybciej się najada i nie dostarcza organizmowi zbędnych kalorii, a dodatkowo poprawiają perystaltykę jelit, przeciwdziałając występowaniu zaparć – dodaje ekspert.
To od rodziców zależy, jakie nawyki żywieniowe dziecko będzie kultywowało w przyszłości. Pierwszy trzy lata życia dziecka to czas tzw. programowania metabolicznego, dlatego warto w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na jakość, różnorodność i pochodzenie produktów, które codzienne spożywa mały człowiek. Wybierając gotowe danie dla maluszka upewnijmy się, czy jest ono certyfikowane, ekologiczne oraz czy do jego wytworzenia wykorzystano całe, nieoczyszczone ziarna. To w łusce znajdują się wszystkie cenne minerały i enzymy, zapewniające dziecku wzmocnienie naturalnego systemu immunologicznego – i dlatego właśnie ważne jest, aby wybierać produkty pełnoziarniste.