Polka XXI wieku
Dla większości Polaków wzorem ideału współczesnej kobiety jest bezsprzecznie znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych w styczniu 2017r. przez IPSOS na zlecenie firmy Gedeon Richter, inspirowanych premierą kalendarza artystycznego „Oblicza kobiet”, w którym uznani polscy fotografowie portretują współczesną kobietę.
Piękna, zaradna, zrelaksowana, spełniona zawodowo i rodzinnie… w cukierkowym życiu serialowych bohaterek często przemilczane są kwestie codziennych problemów i realnych wyzwań, z którymi spotykają się kobiety. W rzeczywistości, z fotografii tworzących kalendarz artystyczny „Oblicza kobiet” firmy Gedeon Richter oraz badania przeprowadzonego przez IPSOS, wyłania się realny obraz Polki XXI wieku.
Brak czasu największym problemem współczesnej kobiety
Trudności z jakimi borykają się współczesne kobiety, to przede wszystkim brak czasu - taką odpowiedź wskazało 30 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazły się problemy z pracą (29 proc.), a za nimi kwestie rodzinne (28 proc.). Problemy finansowe również są zauważalne - zwrócił na nie uwagę co piąty badany.
Według Lidii Popiel, autorki jednej z fotografii w kalendarzu „Oblicza kobiet”, największe wyzwanie stojące przed współczesną kobietą „[…]to praca nad sobą i w ogóle praca, znalezienie swoich zajęć i skuteczność w przeprowadzaniu swoich planów. Kobieta ma o tyle trudne życie, że zwykle wszyscy zadają pytania: Naprawdę? Dlaczego? A po co Ci to? Takie pytania są bardzo męczące, odbierają energię. Trzeba sobie z tym radzić, to jest potężne wyzwanie”.
Kobiety częściej niż mężczyźni wskazują, że współczesna Polka doświadcza takich trudności, jak brak czasu, natłok zajęć i obowiązków czy niesatysfakcjonująca wysokość zarobków. Wskazywana w badaniu hierarchia problemów jest podobnie postrzegana przez obie płcie, co świadczy o tym, że panowie trafnie definiują codzienne wyzwania stojące przed paniami.
Robert Wolański, światowej klasy fotograf, który przez obiektyw aparatu poznaje różnorodne oblicza kobiet, jako problem współczesnej kobiecości wskazuje przede wszystkim wciąż niewystarczające równouprawnienie:
„Moim marzeniem jest to, aby kobiety były szanowane i, aby miały równe prawa, żebyśmy byli partnerami i przyjaciółmi w życiu prywatnym i poza nim. Myślę, że wyświechtane słowo – równouprawnienie - ma dzisiaj szczególne znaczenie”.
Najstarsza grupa badanych częściej zwracała uwagę na problemy z brakiem pracy i godzenie spraw rodzinnych z zawodowymi. Młodzi z kolei wskazywali na obciążenie domowymi obowiązkami, natomiast rzadziej w kategorii trudności stawiali brak czasu. Ogólnie, niezależnie, od wieku odpowiedzi kształtowały się podobnie – w kwestii definiowania problemów dzisiejszych kobiet nie występuje przepaść pokoleniowa.
Polki chciałyby być jak Martyna Wojciechowska
Osobą stawianą za wzór spełnionej, nowoczesnej kobiety jest Martyna Wojciechowska. Na dziennikarkę, podróżniczkę, matkę, która ceni w życiu niezależność i potrafi realizować swoje marzenia wskazało 34 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się: Małgorzata Kożuchowska (27 proc.), Magda Gessler (24 proc.), Dorota Wellman (23 proc.), Anna Lewandowska (23 proc) oraz Krystyna Janda (22 proc.).
Jak ideały kobiecości widziane są z damskiej i męskiej perspektywy? Panie częściej niż mężczyźni wskazywały na Małgorzatę Kożuchowską, Dorotę Wellman oraz Maję Ostaszewską, z kolei panowie chętniej wybierali Annę Lewandowską i Dodę.
Wśród młodych dominują celebrytki młodszego pokolenia – Ewa Farna, Joanna Krupa, Agnieszka Radwańska, Ewa Chodakowska czy Anna Lewandowska. Starsi z kolei częściej wskazują na dojrzalsze Polki, jak: Magda Gessler, Krystyna Janda czy Jolanta Kwaśniewska. Jednak to Martyna Wojciechowska okazała się ideałem dla większości grup wiekowych.