Ciąża w dobrej formie
Ciąża to niemałe wyzwanie dla sprawności fizycznej przyszłych mam, ale wiele z nich stara się zachować możliwie jak największą sprawność w czasie oczekiwania na dziecko. Tym bardziej, że pierwsze miesiące życia maluszka oznaczają postawienie wszystkiego na głowie i czasami zmęczenie, które utrudnia dodatkowy ruch i ćwiczenia.
Rośnie popularność ćwiczeń mających na celu utrzymanie aktywności przyszłych mam, lepsze przygotowanie do porodu i łatwiejszy powrót do formy tuż po nim. Rozwój medycyny, fizjoterapii i rehabilitacji pomagają również w zmniejszeniu wielu dolegliwości, na które cierpią przyszłe mamy dbając równocześnie o bezpieczeństwo przychodzącego na świat potomstwa.
Sprawność bez przeszkód
Jeszcze do niedawna temat ćwiczeń i rehabilitacji kobiet w ciąży był kwestią sporną. Dziś zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, a jak pokazują badania i praktyka, przynosi ona pozytywne skutki bez narażania zdrowia mamy i dziecka, dzięki czemu zyskuje aprobatę specjalistów. - Kobieta w ciąży wymaga szczególnej opieki, należy zatem odpowiadać na wszelkie dolegliwości, z którymi się spotyka. Ćwiczenia rehabilitacyjne są nie tylko sposobem na poradzenie sobie z bólem. To także ważny element przygotowań do samego porodu – mówi Danuta Stegenta, fizjoterapeuta z poznańskiej przychodni MedPolonia. – Przygotowany fizycznie organizm znacznie lepiej znosi trudy porodu - kilka prostych ćwiczeń wykonywanych regularnie może mieć znaczący wpływ na to, jaki przebieg będzie mieć przyjście na świat dziecka dla zdrowia jego mamy. Sprawne i mocne mięśnie mogą znacząco ułatwić poród i podnieść jego bezpieczeństwo. Silny organizm to większa pewność - zarówno po stronie mamy, jak i lekarzy – dodaje.
Masaż w służbie mamom
Jakie metody rehabilitacji i fizjoterapii stosuje się w czasie ciąży? Jedną z nich jest odpowiedni masaż, stosowany po ukończeniu pierwszego trymestru i praktykowany nie dłużej niż do końca 8. miesiąca ciąży. Różnorodność technik i ich dopasowanie do poszczególnych partii ciała pozwala na wzmocnienie mięśni, rozładowanie napięcia mięśniowego i wyeliminowanie bólu. To także świetny sposób na relaks, poprawę krążenia krwi i kondycji skóry. Powszechną techniką masażu stosowaną w czasie ciąży jest drenaż limfatyczny, który skutecznie redukuje obrzęki i usprawnia metabolizm. Coraz większą popularnością cieszy się także kinesiotaping - nieinwazyjna metoda, ceniona głównie ze względu na bezpieczeństwo i świetne rezultaty. - Bóle towarzyszące przyszłym mamom często mają swoje źródło w nadwyrężeniu poszczególnych partii mięśni. Kinesiotaping wspomaga te z nich, które są obciążone przez rosnącą macicę i rozwijające się w niej dziecko – wyjaśnia Danuta Stegenta z MedPolonii.
Kręgosłupowi na ratunek
Kręgosłup jest njbardziej obciążonym elementem ciała ciężarnej kobiety. Wiele pań cierpi z jego powodu długo po porodzie, dlatego wymaga on szczególnej troski od początku trwania ciąży. Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup i mięśnie pleców, zwłaszcza w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, pozwalają zachować prawidłową postawę, co znacząco wpływa na obciążenie kręgosłupa. Taka terapia może przynieść pozytywne efekty już po porodzie, gdy wiele mam nadal uskarża się na ból. – Wzmocnienia wymagają również mięśnie miednicy, odgrywające ogromną rolę w chwili porodu, dlatego ich sprawność jest kluczowa dla przyszłej mamy. Istnieje szereg ćwiczeń, dzięki którym partie te staną się silniejsze - mówi ekspert z MedPolonia. Elementem bagatelizowanym w procesie przygotowań do porodu jest rozejście spojenia łonowego, które często wymaga długotrwałej rehabilitacji już po zakończeniu ciąży. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia terapia, której celem jest wypracowanie napięcia w obrębie brzucha, mięśni przywodzicieli, przepony miednicy i pośladków.
W odpowiedzi na potrzeby mam
Ciąża to okres złożony pod wieloma względami i wymaga szczególnej opieki i uwagi. Reakcje ciała i zmiany w nim zachodzące spotykają się z odpowiedzią ze strony medycyny, która jest coraz lepiej przygotowana na to, by rozwój dziecka i jego narodziny przebiegły bezpiecznie zarówno dla niego, jak i dla mamy. Fizjoterapia i rehabilitacja stanowią ogromne wsparcie dla kobiet przed, w trakcie i po porodzie, gdyż o zdrowie mam należy dbać cały czas.