Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Kobiecość kompletna – badaj się regularnie, Jesteś dla Kogoś ważna!

Wszystkie kobiety, zarówno te aktywne rodzinnie, zawodowo i fizycznie, jak i seniorki, powinny regularnie wykonywać profilaktyczne badania laboratoryjne, dedykowane specjalnie dla nich, czyli uniwersalne testy, pozwalające ocenić funkcjonowanie wątroby, nerek i tarczycy oraz badania, które sprawdzają organizm pod kątem cukrzycy, zaburzeń hormonalnych czy chorób nowotworowych.

Na jakie choroby mogą wskazywać wyniki?

Nieprawidłowe wyniki powinny być dla kobiet pierwszym sygnałem rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca, miażdżyca i anemia. Mogą być również wskaźnikiem toczącego się stanu zapalnego, zaburzeń elektrolitowych, czy infekcji i pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia (nadciśnienia, zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu).

W pakiecie badań dla kobiet powinny znaleźć się biochemiczne badania przesiewowe w kierunku markerów raka piersi, jajnika i jelita grubego oraz te, które pomocne są w ustaleniu przyczyn ogólnego osłabienia, nerwowości, nadpobudliwości i braku koncentracji.

Zestaw badań dla kobiet.

Diagnostyka w swoim szerokim zestawie 15 badań profilaktycznych rekomenduje dla pań następujący zakres dedykowany kobietom:

1. Morfologia krwi - całościowa analiza wszystkich rodzajów komórek krwi, oceniająca ogólny stanu zdrowia. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi. Analiza całościowa stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności czy infekcji.

2. OB - badanie, które ocenia ogólny stan zdrowia i umożliwia wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami.

3. CRP - wskaźnik toczącego się stanu zapalnego, a także marker podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.

4. Fibrynogen - wskaźnik stanów zapalnych, badanie pomocne w ocenie układu krzepnięcia.

5. D-dimer - badanie ilościowe, które wykrywa nadmierną aktywację układu krzepnięcia i fibrynolizy. Dodatni wynik może nasuwać podejrzenie toczącej się świeżej zakrzepicy.

6. Lipidogram - szczegółowe badanie w kierunku ryzyka rozwoju miażdżycy, która jest przyczyną chorób układu krążenia. W jego skład wchodzi oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, HDL („dobrego” cholesterolu), LDL („złego” cholesterolu), jak i triglicerydów.

7. Glukoza - podstawowe badanie, które ocenia metabolizm węglowodanów. Mierzona na czczo lub przygodnie służy rozpoznawaniu cukrzycy.

8. ALT (aminotransferaza alaninowa) - podstawowe badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby, głównie w następstwie infekcji wirusowych.

9. GGTP (gamma glutamylotransferaza) - badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby. Jego nieprawidłowe wyniki odnotowuje się u osób, które nadużywają alkohol.

10. Kreatynina - badanie, które wskazuje stopień wydolności nerek. Podwyższone wyniki kreatyniny wskazują na ich ew. choroby.

11. Kwas moczowy - badanie związane z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami nerek, a także dolegliwościami stawowym (np. dna moczanowa).

12. Magnez - badanie wykonywane w przypadku objawów takich jak osłabienie, drażliwość, zaburzenia rytmu serca, nudności.

13. TSH - badanie odzwierciedlające funkcjonowanie tarczycy. Wysoki poziom hormonu może sugerować niedoczynność tarczycy, a niski - jej nadczynność. Zaburzenia poziomu TSH mają negatywny wpływ na większość funkcji życiowych i objawiają się m.in. nerwowością, zmęczeniem, kołataniem serca czy nagłym tyciem lub chudnięciem.

14. CA 125 - marker nowotworowy związany m.in. z rakiem jajnika.

15. CA 15-3 - marker nowotworowy związany m.in. z rakiem piersi.

Co ważne - wzrost tych 2 markerów nowotworowych, obserwuje się także w przebiegu wielu chorób nienowotworowych i na podstawie podwyższonego wyniku nie można wnioskować o obecności raka. Po konsultacji z lekarzem, wynik należy interpretować w kontekście innych badań i objawów klinicznych.

8 marca rozpoczęła się ogólnopolska kampania profilaktyczna „Czy wszystko gra?”, podjęta przez sieć laboratoriów Diagnostyka, której celem jest wsparcie osób zapracowanych, obciążonych obowiązkami, zajętych opieką nad rodziną i dziećmi. Ma pomóc zabieganym 30, 40 i 50-latkom zadbać o siebie, gdyż często nie wiedzą oni czy z ich zdrowiem i przewiduje pakiety badań z 50% zniżką, wiosną dla kobiet, natomiast jesienią dla mężczyzn. Szeroki zestaw 15 badań profilaktycznych dla pań jest oferowany w cenie 99 zł, zamiast 243 zł. Bony można pobrać do 31 maja 2017 r. na stronie https://www.wszystkogra.diagnostyka.pl/. Obowiązują do końca czerwca br. Warto sprawdzić czy „wszystko gra”.

 

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg
Wyszukaj artykuł