Dzień Zdrowia Seniora Dzień Zdrowia dla kreatywnych
Już jutro! 7 kwietnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbędzie się Konferencja popularnonaukowa Dzień Zdrowia Seniora. Wydarzenie skierowane jest do seniorów oraz osób zainteresowanych zdrowym stylem życia. Wstęp jest bezpłatny, a program konferencji przewiduje szereg wykładów na temat profilaktyki zdrowotnej (prewencja w zakresie chorób słuchu i serca, informacje na temat bezpiecznego zażywania środków leczniczych oraz dostępnych metod rehabilitacji) oraz serię bezpłatnych badań (podstawowych, kardiologicznych, diabetologicznych, dermatologicznych).
Dzień Zdrowia Seniora został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Związku Artystów Scen Polskich.
Program wydarzenia:
11:00 - 11:30 Wystąpienia przedstawicieli patronów honorowych oraz organizatorów
11:30 - 15:30 Prezentacje Dnia Zdrowia Seniora:
11:30 - Bezpłatne Leki dla Seniorów
11:50 - Dbaj o słuch
12:10 - Rehabilitacja narządów ruchu
12:30 - Serce masz tylko jedno, Nałęczów
13:00 - 13:20 - przerwa
13:20 - Zażywaj leki bezpiecznie
13:40 - Truchtajmy, Marek Pilch, Mistrz Polski 60+, maratończyk
14:00 - Taniec lekiem na samotność - DJ WIKA
14:20 - Dodatkowy wykład
14:40 - Stowarzyszenie Kilimandżaro
15:00 - 15:30 - przerwa
15:30 - 16:30 Panel dyskusyjny: Senior zdrowy, to senior aktywny i kreatywny
wśród gości:
prof. nzw. dr hab. Ewa Kozdroń - prezes Europejskiego Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej50+
dr hab. Anna Kowalewska, Katedra Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii UW
DJ Wika Wirginia Szmyt
Hanna Piekarska - Stylowa Seniorka dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego / UW, Fundacja na rzecz Zdrowego Starzenia się
16:30 - 17:00 Przerwa kawowa
17:00 - 18:15 Panel dyskusyjny: W zgodzie z naturą, czyli jak żyć zdrowo w środowisku miejskim
18:20 - 19:35 Panel dyskusyjny: Aktywność fizyczna: moda, potrzeba, konieczność?
19:40 - 21:00 Panel dyskusyjny: W poszukiwaniu zagubionego szczęścia, czyli jak zadbać o równowagę w życiu
Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk