Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

WAR ON CANCER: zagraj i wesprzyj podopiecznych Fundacji Alivia lub jednego przez Ciebie wybranego!

WAR ON CANCER to pierwsza gra z unikalnym mechanizmem synchronizacji mikropłatności z kontem konkretnych podopiecznych Fundacji Onkologicznej Alivia. Innowacyjna koncepcja gry charytatywnej pozwala solidaryzować się z konkretnymi osobami zmagającymi się z chorobą nowotworową i współuczestniczyć w kosztach leczenia. Akcja WAR OF CANCER rozgrywa się w przypominającym wnętrze organizmu Świecie, w którym gracz, przyjmując postać wojowniczki, staje do walki z rozprzestrzeniającym się nowotworem.

Gra rozszerza możliwość pomagania przez zabawę o wybór konkretnych chorych oraz wspierania ich w walce z rakiem poprzez dobrowolny system płatności w grze za dodatkowe atrybuty. Gracze mogą przyczynić się do niesienia faktycznej pomocy pacjentom, którzy toczą walkę z rakiem w świecie realnym. WAR ON CANCER toczy się w świecie, który przypomina wnętrze organizmu. Gracz wciela się w rolę wojowniczki, na której drodze wyrastają przeciwnicy – raki oraz przerzuty, które rozprzestrzeniają się na polu gry.

Jak to działa?

Każdy z graczy może wybrać dowolnego podopiecznego Fundacji i swoją wirtualną walką wspierać konto tej osoby na zasadzie skarbonki. Sama gra jest bezpłatna, a dochód z gry pochodzi z mikropłatności, które gracz może wykonać, aby zakupić dodatkową amunicję do walki. Jeśli gracz nie wybierze konkretnego podopiecznego, dochód zostaje przeznaczony na ogólny program, z którego korzystają wszyscy podopieczni. Program zasilają również środki pozyskane z oglądania reklam przez graczy.

Gra oferuje dynamiczną rozgrywkę. Gracze mogą pobijać swoje własne rekordy zdobytych punktów-przeciwciał i czasu walki. Im więcej gracz spędza czasu w grze, tym lepiej. Każdy zabity rak-potwór, to znak solidarności z tymi, którzy walczą naprawdę.

Grę można pobrać bezpłatnie z App store pod linkiem:

https://itunes.apple.com/pl/app/war-on-cancer/id1214252644?ls=1&mt=8.


Onkologiczne tsunami, niska skuteczność leczenia

Dane dotyczące chorób nowotworowych są bezwzględne. W przeciągu ostatnich 15 lat liczba zachorowań wzrosła o ponad 41%. Szacuje się, że w 2016 roku ponad 180 tysięcy Polaków rozpoczęło walkę z rakiem. Do końca przyszłej dekady liczba ta wzrośnie do ponad 220 tysięcy. Statystycznie, jeden na czterech mieszkańców naszego kraju zachoruje na nowotworów złośliwy. Jeden na pięciu umrze z powodu raka. Eksperci medyczni mówią o „onkologicznym tsunami”, które będzie dotykać naszego kraju w coraz większym stopniu.

Problem dotyka osoby w każdym wieku. W ostatnich latach stwierdzono, że nowotwory złośliwe stały się pierwszą przyczyną śmierci kobiet oraz drugą przyczyną śmierci mężczyzn w wieku produkcyjnym. Niestety wskaźnik 5-letnich przeżyć, który jest miarą skuteczności opieki onkologicznej, należy w Polsce do najniższych w Europie. Spośród 100 pacjentów, u których rozpoznana zostanie choroba nowotworowa 5 lat przeżyje 41 z nich. W innych państwach europejskich wskaźnik ten przekracza często 60. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zła organizacja opieki, brak odpowiedniej profilaktyki i diagnostyki oraz ograniczenia w dostępie do bezpiecznych i skutecznych metod walki z rakiem.

Kampania „Wojna z rakiem”

Akcja jest kontynuacją kampanii „Wojna z rakiem”, która została wznowiona 4 lutego br. w Światowy Dzień Walki z Rakiem. Tego dnia na elewacji Stadionu Narodowego wyświetlono hasło „WALCZ”, wzywające Polaków do solidarności z osobami dotkniętymi chorobą. W ramach kampanii odbywają się licytacje przedmiotów należących do sportowców, m.in. podpisane koszulki reprezentantów Polski w piłce nożnej. Na portalu Testoraku.pl trwa Narodowy Test Wiedzy o Walce z Rakiem, którego celem jest sprawdzenie czy Polacy mają wiedzę niezbędną do podjęcia walki z nowotworami. Wydanie gry „WAR ON CANCER” to kolejna odsłona kampanii, której celem jest zwrócenie społecznej uwagi na problemy osób zmagających się z chorobami nowotworowymi w Polsce.

Solidarność z chorymi

Wszystkie wskazane powyżej zjawiska decydują o niezwykle istotnej roli wsparcia pacjentów w walce z chorobą. W ramach programu „Skarbonka” Fundacja wspiera ponad 250 chorych z całego kraju w zbieraniu środków nierefundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki otwartości i życzliwości kilkudziesięciu tysięcy darczyńców Alivia przekazała chorym ponad 6 milionów złotych na wydatki związane z leczeniem.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł