Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Szukamy beneficjentów tegorocznego biegu Poland Business Run!

3 kwietnia ruszył nabór wniosków o udzielenie pomocy finansowej skierowany do osób z niepełnosprawnością ruchową. Aby zostać beneficjentem największego charytatywnego biegu w Polsce, wystarczy tylko wrzucić do skrzynki pocztowej komplet wypełnionych dokumentów. Nie warto zwlekać z decyzją, bo termin nadsyłania zgłoszeń upływa już 28 kwietnia! Jeden list może odmienić życie!

Bieg Poland Business Run to największe tego typu wydarzenie charytatywne w Polsce, które od 6 lat przywraca osobom niepełnosprawnym ruchowo nadzieję na lepsze życie. 3 września br. w siedmiu miastach Polski (Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku) wystartują nie tylko pracownicy firm, ale też znani aktorzy, dziennikarze i sportowcy, by pomóc beneficjentom biegu w powrocie do normalnej codzienności. 

Przywrócić utracony blask

Beneficjenci biegu mogą liczyć zarówno na pomoc w zakupie protez lub innego zaopatrzenia ortopedycznego, jak i dofinansowanie rehabilitacji czy konsultacji psychologicznych. Zgłoszenie do udziału w projekcie jest proste i nie wymaga skomplikowanych formalności. Wystarczy wypełnić wniosek pomocowy i wysłać go wraz z kompletem dokumentów na adres Fundacji.

Misją Fundacji Poland Business Run jest przede wszystkim pomoc w zakupie protez lub innego zaopatrzenia ortopedycznego, dofinansowanie rehabilitacji i konsultacji psychologicznych – jeśli takie są potrzebne – dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Zachęcamy do wykorzystania tej szansy! Beneficjentom zapewniamy kompleksowe wsparcie, aby mogli powrócić do sprawnego funkcjonowania na co dzień – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, głównego organizatora biegu.

Biegiem po zdrowie

Wnioskodawcy mogą liczyć na pomoc finansową nawet do 50 000 zł, którą będą mogli przeznaczyć na zakup protez, sprzętu rehabilitacyjnego, turnusy rehabilitacyjne, pomoc psychologiczną, pomoc prawną czy specjalistyczne konsultacje medyczne. Forma wsparcia jest indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby. 

Warto pamiętać, że akcja skierowana jest nie tylko do osób fizycznych, ale również do organizacji pozarządowych, które pomagają osobom z niepełnosprawnością ruchową. Co istotne, szansę na pomoc finansową mają również osoby niepełnoletnie. W takim przypadku wniosek powinni złożyć rodzice lub opiekun prawny.

W ciągu 6 lat bieg  Poland Business Run pomógł już 138 osobom niepełnosprawnym ruchowo, w tym po amputacji, osobom z urazami kręgosłupa, wrodzonymi wadami kończyn czy niepełnosprawnością będącą następstwem chorób nowotworowych, cukrzycy czy miażdżycy. Jednym z ubiegłorocznych beneficjentów biegu jest Michał Żyliński, który został sparaliżowany w wyniku wypadku snowboardowego.

Pomoc Fundacji jest wyjątkowa. Zrządzenia losu, takie jak mój wypadek, powodują duży szok. Potrzebny jest wtedy poważny zastrzyk finansowy, na przykład na rehabilitację i sprzęt. Bez tego trudno ruszyć do przodu. Taka pomoc przyspiesza powrót do normalnego życia. Dla mnie stała się motywacją do jeszcze większej pracy nad sobą i pójścia do przodu – mówi Michał Żyliński, beneficjent Poznań Business Run 2016.

Wyklikaj nowe życie

Wnioski pomocowe wraz załącznikami oraz regulaminem dostępne są na stronie www.polandbusinessrun.pl. Zgłoszenia należy wysyłać wyłącznie pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego) do 28 kwietnia 2017 r. Wszystkie dokumenty rozpatrzy komisja oceny wniosków, która zostanie powołana przez zarząd Fundacji Poland Business Run.

Aby maksymalnie ułatwić kandydatom proces ubiegania się o pomoc finansową, Fundacja Poland Business Run uruchomiła specjalne kanały komunikacyjne, dzięki którym zainteresowani uzyskają wsparcie w zakresie wypełniania niezbędnych dokumentów. Na wszystkie pytania dotyczące naboru wniosków pomocowych czekają już specjaliści z działu wsparcia pod nr tel. 504 485 979 (telefon czynny w godzinach 9.00-14.00) lub pod mailem  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sln_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł