Endoskopia bez tajemnic
Endoskopia jest jedną z najprężniej rozwijających się metod stosowanych we współczesnej medycynie, a jej ogromne atuty doceniają specjaliści z kolejnych dziedzin, w których znajduje zastosowanie. Zyskuje również coraz większą przychylność pacjentów, którzy doświadczają realnych korzyści – zwłaszcza dzięki zabiegom wykonywanym w pełnym znieczuleniu.
Endoskopia to przykład procedury medycznej, która z powodzeniem „odczarowała” fałszywy stereotyp, stając się nie tylko efektywna, lecz także bezbolesna i przyjazna.
Geneza sukcesu
Pochodzenie słowa „endoskopia” wskazuje na szczegóły tej techniki medycznej - grecki przedrostek „endo” oznacza „w środku”, zaś czasownik „skopein” to po polsku „oglądać”. Wnętrze ciała jest badane lub operowane przy pomocy specjalnych aparatów medycznych – sond (endoskopów), które nie tylko oświetlają badany obszar, ale również przekazują jego obraz i pozwalają poprzez kanał narzędziowy korzystać z dodatkowych instrumentów, służących na przykład do pobrania materiału do badań.
Choć kojarzona głównie z gastroskopią i kolonoskopią, endoskopia ma dziś szerokie zastosowanie w chirurgii, pulmonologii, laryngologii, urologii, ginekologii czy ortopedii. Sukces tej metody potwierdzają lekarze. – Atuty zabiegów endoskopowych są wielowymiarowe, między innymi profilaktyczne, zdrowotne, diagnostyczne, terapeutyczne oraz psychiczne i co najważniejsze pozwalają znacząco podnieść komfort pacjenta podczas badań i zabiegów - mówi dr n. med. Marcin Chmielewski, gastroenterolog z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia.
Lista korzyści
Endoskopia ma wpływ nie tylko na zdrowie pacjentów. Lista korzyści, które za sobą niesie stale się wydłuża. Jej rola jest niepodważalna w rozwoju niemal całej medycyny. - Endoskopia to przede wszystkim możliwość diagnostyki, terapii, oceny przedoperacyjnej, zwolnienia z operacji, wprowadzenie nadzoru onkologicznego czy skriningu przy małej inwazyjności. Pacjent zyskał doskonałą możliwość diagnostyczno-terapeutyczną, a medycy ‘proste’ narzędzie do pracy – wyjaśnia specjalista. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że endoskopia stała się jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny, dzięki któremu skalpel ma coraz rzadsze zastosowanie na sali operacyjnej - ku uciesze zarówno lekarzy, jak i pacjentów.
Na przekór mitom
Mitami są te mówiące o powikłaniach lub zakażeniach, których źródłem miałby być zabieg endoskopowy. Największym mitem jest przekonanie, potęgujące strach pacjentów przed bólem, iż zabieg endoskopowy powinno wykonywać się bez znieczulenia - przez lata ten pogląd nie został poparty żadnymi badaniami. - Gastroskopia czy kolonoskopia to zabiegi, w przypadku których nie występują żadne przeciwwskazania dla zastosowania pełnego znieczulenia, dlatego wykonujemy je każdorazowo - podkreśla dr n. med. Marcin Chmielewski, gastroenterolog z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia. Warto pamiętać, że prawdopodobieństwo negatywnych konsekwencji dla zdrowia pacjenta jest bardzo niskie, bowiem szacuje się je jako jeden na dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy przypadków.
Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk