Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu polis zdrowotnych?

30% więcej Polaków niż rok wcześniej (1,86 mln) korzysta z dodatkowych polis zdrowotnych. Najwięcej osób objętych jest ochroną ubezpieczeń grupowych, prawie 1,5 mln osób. Wybierając polisę istotne jest, by zwrócić uwagę na listę dostępnych specjalistów i badań diagnostycznych.

W przygotowanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń podsumowaniu 2016 roku w ubezpieczeniach zdrowotnych widać stały, dynamiczny wzrost liczby ubezpieczonych. Co jest najważniejsze w tych umowach?

1. Ilość lub zakres – dwa modele tworzenia pakietów

Polisy zdrowotne oferowane przez poszczególnych ubezpieczycieli standardowo różnią się między sobą zakresem dostępnych specjalności lekarskich oraz badań diagnostycznych czy zabiegów. Dostępne są zazwyczaj w kilku wariantach i ich wartość wzrasta wraz z obszernością pakietu medycznego. Ważne, aby zwrócić uwagę na sposób ograniczenia ilościowego, które to niezależnie od wysokości wykupionego wariantu,  wprowadza regulację w liczbie wizyt i badań, z których można skorzystać w ciągu roku.

2. Badania diagnostyczne równie ważne, co konsultacje specjalistyczne

Do tej pory o atrakcyjności pakietu usług zdrowotnych decydowała przede wszystkim lista specjalistów, z których konsultacji można skorzystać. Warto jednak pamiętać, że często do postawienia trafnej diagnozy niezbędne są odpowiednie badania – Rozwiązania komercyjne są doskonałym sposobem na problem czasu oczekiwania na specjalistyczne badania lub konsultacje w ramach NFZ, który jest nieraz bardzo długi. Przed podjęciem decyzji o wyborze pakietu warto zatem wnikliwie sprawdzić zakres oferowanych w jego ramach badań diagnostycznych – mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

3. Ubezpieczenia zdrowotne dają dostęp do placówek w całej Polsce

Ubezpieczyciele stawiają nie tylko na współpracę z ogólnopolskimi lub regionalnymi sieciami przychodni, ale współdziałają również z samodzielnymi jednostkami, tzw. niepublicznymi placówkami zdrowotnymi, które mocno się ostatnio rozwinęły i świadczą usługi na wysokim poziomie. Dzięki temu pacjenci mają zagwarantowany dostęp do pomocy na terenie całego kraju, również poza aglomeracjami miejskimi.

4. Rozwiązanie nie tylko dla korporacji

Najwięcej osób korzysta z polis zdrowotnych w ramach ubezpieczeń grupowych. Ich ochroną objętych jest ponad 1,48 mln osób. Dzięki coraz bardziej elastycznemu podejściu ubezpieczycieli do kształtowania oferty jest ona atrakcyjna dla szerokiego grona odbiorców, także dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy instytucji publicznych, a nie tylko korporacji i dużych firm.

5. Pracownik może współpłacić za ubezpieczenie grupowe

Szczególnie duży wpływ na wzrost popularności grupowych ubezpieczeń zdrowotnych mają elastyczne formy finansowania. Najczęściej spotykanym modelem jest udział pracowników w kosztach lub nawet samodzielne płacenie przez nich składki za polisę zdrowotną. – Zauważyliśmy, że ponad 90% firm decydujących się na zakup polis grupowych zakłada udział pracowników w jej finansowaniu. Jest to rozwiązanie korzystne dla każdej ze stron. Przedsiębiorca wzmacnia swój wizerunek przyjaznego pracodawcy, natomiast pracownik otrzymuje dostęp do ochrony po cenie niższej od rozwiązań indywidualnych – dodaje Małgorzata Jackiewicz z SALTUS Ubezpieczenia.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł