Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak zatrzymać wilgoć w skórze?

Tworzą barierę ochronną i zapobiegają utracie wody. Zwiększają elastyczność skóry, nawilżają, natłuszczają i pomagają w regeneracji naskórka – to tylko niektóre zalety emolientów. Komu przynoszą największe korzyści i dlaczego?

Emolienty są preparatami zalecanymi w pielęgnacji niemowląt, których bardzo wrażliwa i słabo jeszcze wykształcona skóra potrzebuje wzmożonej ochrony. Powinny być także stosowane u dzieci i dorosłych ze skórą szczególnie wrażliwą, suchą, alergiczną, mało elastyczną, z problemami chorobowymi. Kilku istotnych informacji na temat emolientów udziela Monika Pawelska Nowak, ekspert firmy Ziołolek, producenta emolientów serii Linomag.

Zastosowanie emolientów

Głównym zadaniem tego typu preparatów jest:

- tworzenie bariery ochronnej na skórze zapobiegającej wchłanianiu szkodliwych substancji z otoczenia,

- nawilżenie i natłuszczenie skóry,

- zwiększenie jej elastyczności i sprężystości,

- regeneracja naskórka,

- przywracanie chorej skórze naturalnej bariery ochronnej,

- wchłanianie wilgoci z otoczenia oraz zapobieganie jej utracie z naskórka,

- działają przeciwzapalnie,

- łagodzenie świądu i obrzęków.

I pielęgnacja i ochrona

Emolienty są dedykowane szczególnie skórze z niewykształconą barierą ochronną, jak w przypadku niemowląt i dzieci. Powinny je także stosować osoby, których cera wymaga stałego nawilżania. Są istotnym elementem terapii wielu chorób zapalnych skóry przebiegających z uszkodzeniem bariery naskórkowej. Stosowane są w terapii atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku, zaburzeń rogowacenia, wyprysku przewlekłego i wielu chorób przebiegających ze świądem.

Pomagają skórze odpowiednio funkcjonować

Istnieje mylne przekonanie, że emolienty natłuszczając zatykają pory. Jednak prawdą jest, że nie wpływają ani na oddychanie zewnętrzne ani na oddychanie komórkowe skóry. Wręcz przeciwnie – odbudowują naturalną warstwę hydrolipidową skóry i chronią organizm przed utratą wody.

Preparaty nawilżające a emolienty

Emolienty mają za zadanie utrzymanie prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry oraz regenerację naskórka. Preparaty nawilżające z kolei najczęściej zawierają humektanty, mające na celu zwiększanie zawartość wody w warstwie rogowej naskórka.

Emolienty latem

Gdy jest gorąco skóra potrzebuje jeszcze więcej nawilżenia, gdyż narażona jest na nadmierne wysuszenie, podrażnienia, odparzenia i uczulenia. Wpływ na to mają promienie słoneczne, wysoka temperatura, klimatyzacja, a także wzmożona potliwość. Stosowanie emolientów w porze letniej wskazane jest zwłaszcza u dzieci, których skóra jest delikatna, skłonna do podrażnień i odparzeń. W okresie letnim warto szczególnie używać szamponów – emolientów, gdyż w tym czasie głowa bardziej się poci, a pot mocno podrażnia suchy i wrażliwy naskórek.

Skład emolientów

Emolienty składają się zazwyczaj z tłuszczów i kwasów tłuszczowych, węglowodorów mineralnych, pochodnych mocznika, gliceryny oraz niektórych substancji naturalnych, jak lanolina czy wazelina. Nie zawierają natomiast wielu substancji dodatkowych, stosowanych zazwyczaj w kosmetykach, takich jak środki zapachowe, sztuczne barwniki czy środki konserwujące, które jeśli są konieczne to ogranicza się je do niezbędnego minimum. Emolienty się nie pienią, gdyż nie posiadają w składzie środków pieniących, które są zazwyczaj drażniące dla skóry i zmieniają jej odczyn pH.

Emolienty pod różną postacią

Emolienty można znaleźć w postaci maści, kremów, emulsji do ciała, balsamów, płynów do kąpieli, żeli pod prysznic, olejków do kąpieli, szamponów, a nawet pudrów. W zależności od konsystencji, mają inne funkcje i zastosowanie. Nie warto więc ograniczać się do stosowania tylko jednego rodzaju. Wybierzmy też jedną serię emolientów, gdyż jej poszczególne produkty skutecznie się uzupełniają.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł