25 czerwca 2017 – Międzynarodowy Dzień Jogi JOGA NA STRES
Co łączy Times Square w Nowym Jorku i Pola Mokotowskie w Warszawie?Każde z nich jest miejscem obchodów Międzynarodowego Dnia Jogi! Również w tym roku, pod hasłem „Joga na stres” to święto będzie celebrowane w dwustu krajach na całym świecie. W Polsce przyłącza się do nich dwadzieścia miast, w tym Warszawa, gdzie na Polach Mokotowskich będzie zorganizowany rodzinny piknik pod patronatem Ajay Bisaria, Ambasadora Republiki Indii. Gościem specjalnym będzie Sh. Shripad Yesso Naik, Minister Jogi i Ajurwedy w Indiach.
Stres, uznany przez wiele organizacji zdrowotnych oraz licznych analityków, za największego wroga współczesnego człowieka zostanie poddany działaniu jogi, cenionej za swoje wartości wyciszające, prowadzącej do uzyskania wewnętrznej równowagi poprzez ćwiczenia, które skutecznie dbają o duszę i ciało.
Program proponuje m.in. 20 sesji jogi w plenerze, możliwość przyjrzenia się i spróbowania najpopularniejszych w Polsce stylów jogi, poznanie konkretnych ćwiczeń ukierunkowanych na np. kręgosłup, stawy, ale również takich, które polecane są osobom zapracowanym, kobietom w ciąży czy seniorom.
Spotkaniom na macie towarzyszyć będzie oprawa muzyczna (RagaBoy Live act, The Frozen Heart) i przyjemne dla oka pokazy tańca indyjskiego wraz z warsztatami.
Strefa relaksu, zabaw dla dzieci, zdrowego jedzenia czy wystawców to tylko niektóre z atrakcji przewidziane na ten dzień.
Ambasadorkami w Polsce są znane i lubiane twarze: Małgorzata Pieczyńska, Agnieszka Cegielska, Edyta Herbuś, Paulina Holtz, Natalia Przybysz, Dominika Łakomska.
Prezes Porozumienia Szkół Jogi, Adam Ramotowski zapewnia, że połączenie asan (pozycje jogi) i pranajam (kontrola oddechu) może działać jak skuteczna terapia antystresowa. Praktykowane razem wytwarzają energię, która może pobudzać komórki i niwelować napięcie mięśni, przynosząc tym samym zbawienną ulgę dla ciała i umysłu. Warto spróbować ponieważ jest to praca nie tylko nad skutkami, ale także przyczynami niszczącego nas stresu.
Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie www.dzien-jogi.pl
Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk