DOBRODZIEJSTWA PŁYNĄCE Z SEKSU
Relacje seksualne były, są i będą ważne dla człowieka. Pomijając kwestie przyjemności, maja one wiele innych zalet. Samopoczucie psychiczne i stabilizacja emocjonalna są tu niesamowicie istotne. Ogromną rolę odgrywa partner i uczucia z nim dzielone. Jednak łącząc stronę „romantyczną” z tą czysto fizyczną można doświadczyć o wiele więcej niż poczucie spełnienia.
Seks obniża ciśnienie krwi oraz korzystnie wpływa na układ sercowo-krążeniowy. Może być uznany za aktywność fizyczną i niesie za sobą wszystkie jej plusy począwszy od uwolnionych endorfin, pracy ogromnej ilości mięśni, na spalaniu kalorii skończywszy. Wzmacnia również odporność organizmu na infekcje. Jest naturalnym środkiem przeciwbólowym dzięki wytwarzaniu oksytocyny zwanej „hormonem miłości”. Ona z kolei stymuluje produkcję „hormonów szczęścia” (endorfin), które nie tylko poprawiają samopoczucie, ale podnoszą próg odczuwanego bólu. Stosunek jak i same pieszczoty mogą przynieść ulgę w bólach pleców, nóg, bólach miesiączkowych, stawowych i.. głowy. Przyjemność płynąca z intymności zwiększa ochotę na następne zbliżenia. To bardzo pozytywne zapętlenie.
Wzmocnienie mięśni dna miednicy to kolejna zaleta. Ich miłosny trening zapobiegnie nie tylko nietrzymaniu moczu, ale może też zwiększyć doznania. U mężczyzn regularne pożycie pomoże w zapobieganiu rakowi prostaty.
Dobry sen to także wynik udanego seksu. Poza emocjonalnym i fizycznym ukojeniem daje upust tzw. "hormonowi relaksującemu": prolaktynie.
Nie bez znaczenia jest też cecha upiększająca miłości. Równoważąc gospodarkę hormonalną: estrogenów i testosteronu, oczyszcza pory, zapewnia blask włosom i skórze.
To i wiele więcej otrzymuje nasze ciało, które spełnione rozluźnia się i uwalnia od stresu. Nie zapominajmy o tym, że nadrzędną rolę pełni poczucie więzi z partnerem. Nawet subtelne okazywanie uczuć, takie jak przytulenie czy pocałunek, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz własnej wartości. Aby uwolniła się cudotwórcza magia trzeba stosunki oprzeć na empatii… nie tylko te seksualne.
Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk