NIE ODWRACAJ SIĘ PLECAMI OD BÓLU
Czas wakacyjny, zwłaszcza jeśli idzie w parze ze sprzyjającą pogodą jest okazją do zwiększonej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Polacy najczęściej wybierają jazdę na rowerze, pływanie i bieganie. Należy jednak pamiętać, ze jeśli przez chłodniejsze miesiące nie uprawialiśmy żadnego sportu, musimy odpowiednio się do tego przygotować i dawkować wysiłek stopniowo.
Nie wolno zapominać o rozgrzewce i odpowiednim obuwiu. W przeciwnym razie możemy narazić na przeciążenie cały nasz organizm, a zwłaszcza kręgosłup. Pływanie, mimo, ze najkorzystniejsze dla naszych pleców, również bywa bolesne w skutkach.
Nie każdy bol musi nas niepokoić. Są takie jego rodzaje, które można wyeliminować odpowiednimi ćwiczeniami, ale jeśli utrzymuje się dłuższy czas (np. 3 m-ce) należy zwrócić się do lekarza. Przeciążenie czy stan zapalny wymagają interwencji specjalisty.
Kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu” firmy AbbVie Polska to realizowana we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się Razem” i Federacją REF akcja mająca na celu propagowanie wiedzy dotyczącej zapalnego bólu pleców. Wskazuje też na konieczność wczesnego zdiagnozowania choroby. Strona powstała w ramach kampanii zawiera informacje na temat rodzaju bólu pleców oraz praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z nim. znajduje się tam także Kwestionariusz Objawów, pozwalający na wstępną autodiagnozę rodzaju odczuwanego bólu pleców. Jeśli temat bólu pleców nie jest Tobie obcy, koniecznie odwiedź www.kiedybolaplecy.pl Nie odwracaj się plecami od bólu!
Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk