CZY SPORT MOŻE BYĆ ZMYSŁOWY?
Salsa, tango, taniec przy rurze, piłka plażowa, naga joga... tak, tak – to jest sport. Mało tego, są to aktywności fizyczne, które poza korzyściami typowymi dla sportu, wniosą w życie spora dawkę zmysłowości.
Są takie dziedziny sportu, które absolutnie nie kojarzą się z seksem. Oczywiście, o gustach się nie dyskutuje, jednak trudno sobie wyobrazić randkę po powrocie z joggingu: czerwony/a, przepocony/a, zasapany/a… przepełniony/a endorfinami, być może masz ochotę na chwilę czułości, ale czy jest to obustronne?
Czy jest zatem sport, który mógłby pełnić funkcję gry wstępnej? Jak trenować mięśnie pozostając sexy? Czy można jednocześnie dbać o formę i libido?
Można!
Pole dance – taniec na rurze
Pierwsze skojarzenie jest dość oczywiste i jednoznaczne. I ze sportem niewiele ma wspólnego. Jest to po części słuszne, gdyż istotnie wywodzi się z nocnych klubów. To, czym może nas zaskoczyć, to fakt, że angażuje do pracy większość mięśni: nóg, rąk, brzucha. Można w ten sposób wyrzeźbić całe ciało. Rezultatem jest piękna sylwetka, większa świadomość poruszania się i pewność siebie.. Efektu, jaki możemy występem wywołać na partnerze nie trzeba chyba tłumaczyć.
Taniec towarzyski
To połączenie ćwiczeń fizycznych i sztuki uwodzenia. Z jednej strony pracujemy nad swoim ciałem i ujędrniamy sylwetkę, z drugiej zaś wchodzimy w pewne role, uczymy się uwodzić ciałem. Niektóre style taneczne np. tango czy salsa mogą podgrzać temperaturę związku w kilka minut. Jeśli jednak dobrze zgramy się z partnerem, nawet klasyczny walc może przynieść podobny efekt.
Piłka plażowa
Seksowny strój, słońce, opalone ciała: niezbędne składniki, by stworzyć koktajl pobudzający zmysły. Jest to przy okazji sport bardzo wymagający: biegasz we wszystkie strony, co wymaga dobrej kondycji, do tego można wykazać się koordynacją, refleksem, siłą… Jest szansa zaimponować partnerowi i rozgrzać siebie nawzajem, a przy okazji to aktywność, przy które można spalić nawet 500 kalorii w godzinę !
Naga joga
To możliwe! W chwili obecnej popularna głównie w Stanach Zjednoczonych, ma duże szanse zrobić karierę w Europie. Cel to pozbycie się ograniczeń ,w tym stroju, który mógłby krępować ruchy. Bardzo ważnym aspektem jest też akceptacja fizyczności swojej oraz innych. Ze względu na kontrowersyjność dyscypliny można się spodziewać, że jest to sportowa nowinka. Niemniej jednak – była już praktykowana w latach 60-tych ubiegłego wieku, w czasach hippisowskich (to już jest bardziej zrozumiałe). Do 2000 roku rozwijała się głównie w środowisku homoseksualnym, teraz powoli zdobywa uznanie we wszystkich orientacjach.
Podsumowując: sport to zdrowie. Prawda stara jak świat. Na temat zalet seksu również można mówić bez końca. Może warto – choćby od czasu do czasu podwoić korzyści i wybrać sport, który będzie współgrał z grą wstępna? Zawsze też istnieje możliwość wspólnego biegania, by rozgrzać się do czerwoności… dwa razy!
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk