ZASKAKUJĄCY SPOSÓB NA POZBYCIE SIĘ WZDĘĆ
Uczucie pełności, brzuch jak balon, złośliwe spodnie, których nie można dopiąć. Hiszpańscy specjaliści badali to zjawisko przez 15 lat (Szpital Valle Hebron w Barcelonie). Wyniki ich badań pokazują, że wzdęcia są zjawiskiem , które można kontrolować i pozbyć się ich za pomocą kilku ćwiczeń.
Ta przypadłość może dotknąć każdego, jednak bardziej narażone są na nie kobiety. Skarży się na nią co trzecia kobieta. Oddychają szybciej i płyciej niż mężczyźni, silniej odczuwają stres.
Katalońscy uczeni udowadniają, że kumulacja gazów i zawartość żołądka to nie jedyni winowajca wzdęć. Pojawiają się one wtedy, gdy klatka piersiowa wypełnia się powietrzem, przepona obniża a jama brzuszna „sprężynuje”. Jest to więc problem mięśniowy i można mu zaradzić w prosty sposób – wykonując ćwiczenia rozluźniające mięśnie międzyżebrowe i przeponę.
Najprostsze ćwiczenie to rozciągnięcie się.
Stan prosto, nogi lekko rozstawione. unieś do góry ręce i rozciągnij górę ciała w lewo (ramiona muszą pozostać nad głową). Wytrzymaj kilka sekund i powtórz ćwiczenie , rozciągając się w prawą stronę. Powtórz 6 razy, odpocznij minutę i zrób kolejna serie.
Jeszcze prościej?
Usiądź lub stań, unieś ramiona nad głowę, (jakbyś chciał/a dotknąć sufitu czubkami palców). Wyciągnij trochę mocniej prawe ramię, a następnie lewe, powtórz kilka razy. Można to również zrobić mając złączone dłonie, rozciągając na przemian lewą i prawą stronę. Podczas ćwiczenia skoncentruj się na rozciąganej stronie, aby dobrze wyobrazić sobie jak „wydłużasz” te stronę ciała.
Koci grzbiet
Mięśnie brzucha w dobrej kondycji zdecydowanie ułatwiają kontrolę wzdęć. Jeśli nie jesteś typem sportowca, przyjmij pozycję „kociego grzbietu”: uklęknij i oprzyj obie dłonie na podłodze. Wypuść całe powietrze z płuc, zaokrąglij plecy i wciągnij brzuch, lekko unosząc miednicę; głowę przyciągnij do klatki piersiowej (nie powinny się jednak stykać). W tej pozycji weź wdech, unieś głowę i opuść brzuch. Powtórz 8 razy.
Po opanowaniu tych ćwiczeń zniknie uczucie wzdęcia, a oddychanie będzie łatwiejsze. Jeśli jednak problem nie znika, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Zazwyczaj nie jest to nic poważnego, jednak są przypadki, gdy wzdęty brzuch może oznaczać problemy z jelitami lub jajnikami.
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk