Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak odzyskać sylwetkę sprzed porodu? 5 skutecznych porad

 

Podczas ciąży kobieta przybiera na wadze średnio 10-15 kg, podczas gdy bezpośrednio po urodzeniu waga ta spada maksymalnie 5 kg. Czy są sposoby na szybki powrót do dawnej sylwetki?

 

Karm piersią

Wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią z obawy przed utratą jędrności biustu. Karmienie piersią to duży wysiłek energetyczny dla organizmu, a matka zapewniająca w ten sposób pożywienie swojemu dziecku traci dziennie ponad 500 kcal. Lekarze wspominają, że karmienie piersią powinno trwać co najmniej do ukończenia 6 miesiąca życia dziecka.

Stosuj naprzemienne prysznice

Jeśli obawa przed utratą jędrności biustu nie znika, istnieje sposób, który wyeliminuje to zagrożenie. Ciepło-zimne prysznice (zakończone zawsze chłodną wodą) zdecydowanie ujędrnią biust. Efekty kuracji wspomoże odpowiednio dobrana bielizna. Popularny zakaz jej noszenia w przypadku karmienia to bowiem zwykły mit! Ważne, żeby biustonosz był dobrze dobrany i podtrzymywał piersi. Warto zatem wybrać się do brafiterki, która doradzi bezpieczny, nieuciskający model.

Pobudzaj krążenie

Naprzemienne prysznice nie tylko ujędrniają, ale również pobudzają krążenie. Jak wiemy, ważny w profilaktyce powstawania zakrzepów, jest szybki powrót do codziennych aktywności.

Po porodzie drogami natury, jeżeli nie wystąpiły obrażenia krocza, mięśnie można ćwiczyć już w pierwszej dobie, na przykład w szybkim rytmie zaciskając uda lub napinając mięśnie pośladków. Taka gimnastyka sprzyja skracaniu rozciągniętych włókien mięśniowych oraz poprawie krążenia – mówi dr Anna Lisiewicz, lekarz ginekolog z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA. – W wielu przypadkach ćwiczenia te mogą okazać się niewystarczające. Zalecane są wówczas zabiegi z użyciem systemów laserowych FOTONA. To bezpieczny sposób zarówno na obkurczenie pochwy, ujędrnienie warg sromowych, a nawet wyleczenie nietrzymania moczu, często występującego u młodych mam – dodaje ekspert.

Pij wodę

Picie wody wydaje się oczywistością, ale wiele kobiet zapomina, że to co najprostsze, czasem okazuje się najlepsze. Kobieta karmiąca powinna wypijać dziennie około 3 litrów płynów, najlepiej wody niegazowanej. Warto również pamiętać o małych łykach zamiast wielkich haustów. Ułatwią one nawodnienie oraz wspomogą laktację.

Idź do specjalisty

Kwestią, z którą nawet najlepszymi domowymi sposobami nie sposób sobie całkiem poradzić są rozstępy i blizny po cięciu. Wygląd skóry jest dla młodych mam równie ważny jak powrót do zgrabnej sylwetki. Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty i trwale usunąć niechciane zmiany skórne. - Systemy laserowe FOTONA SPECTRO SP i DUALIS SP dają możliwość uzyskania efektów dotąd nieosiągalnych w zakresie nie tylko likwidacji rozstępów, ale i leczenia świeżych blizn po cięciu, przy optymalnej ilości energii emitowanej przez laser - zwraca uwagę dr Anna Lisiewicz.

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA to profesjonalne gabinety działające w krakowskich centrach handlowych Krokus i Bonarka. Od początku istnienia gwarantuje swoim pacjentkom tylko skuteczne i bezpieczne technologie oraz preparaty posiadające zarówno polskie, jak i światowe certyfikaty. Bezpieczeństwo, najwyższa jakość usług oraz innowacyjne metody i najnowsze trendy medycyny estetycznej plasują Klinikę Vesuna wśród najlepszych tego typu placówek w Polsce.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
apteki_tdz.jpg
Wyszukaj artykuł