WODA Z SOKIEM CYTRYNOWYM – SPOSÓB NA POZYTYWNE ROZPOCZĘCIE DNIA
Każdy ma swój mały poranny rytuał: medytacje, ćwiczenia, woda z miodem albo po prostu aromatyczna kawa. Jest jeszcze jeden sposób, by mieć pewność , że nowy dzień rozpoczniemy zdrowo i energetycznie: szklanka ciepłej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.
Cytryny od wieków znane są ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Bogate w antyoksydanty, witaminę C i pektynę są źródłem magnezu, fosforu, żelaza , manganu i miedzi, dzięki czemu regulują pH krwi. Kwas cytrynowy rozrzedza krew i pomaga oczyszczać narządy usuwające toksyny, woreczek żółciowy i wątrobę. To naturalny środek antyseptyczny i oczyszczający.
Szklanka ciepłej wody po przebudzeniu oczyszcza meridiany (kanały energetyczne) i przewód pokarmowy, poprawia metabolizm i wspomaga wydalanie toksyn. Siła oczyszczająca ciepłej wody jest skuteczniejsza niż zimnej, gdyż do przyswojenia tej drugiej organizm zużywa więcej energii.
Jeśli połączymy te właściwości tych dwóch niepozornych produktów, otrzymamy napój, który nasz organizm szybko polubi.
Co zyskamy?
1. Poprawę trawienia
Sok cytrynowy ułatwia wydalanie toksyn i odpadów metabolicznych. Pobudza wątrobę do produkcji żółci niezbędnej do trawienia. Łagodzi objawy niestrawności takie jak pieczenie w żołądku czy wzdęcia.
2. Wzmocnienie systemu odpornościowego
Bogactwo witaminy C pomaga w walce z katarem i przeziębieniem. Zawartość potasu pobudza mózg i system nerwowy oraz pomaga kontrolować ciśnienie tętnicze. Kwas askorbinowy ma właściwości przeciwzapalne, poprawia także przyswajanie żelaza przez organizm.
3. Właściwy poziom pH krwi.
Cytryna to jeden z najbardziej alkalizujących pokarmów. Jest kwaśna, ale w ciele staje się zasadowa i wyrównuje pH krwi. Patologie rozwijają się tylko, gdy pH ciała jest kwaśne. W związku z tym picie wody z sokiem cytrynowym może służyć eliminacji kwasowości z całego organizmu, np. kwasu moczowego, którego nadmiar jest jedną z głównych przyczyn bólów i zapaleń stawów.
4. Piękną skórę
Witamina C oraz inne antyoksydanty zawarte w cytrynie przyczyniają się do usuwania zmarszczek, wyrównania kolorytu cery i walczą z wolnymi rodnikami. To skuteczny sposób by zachować zdrową i pełną blasku skórę: charakter alkaiczny zabija bakterie.
5. Przypływ energii i dobry nastrój
Człowiek może czerpać energię z żywności dzięki atomom i molekułom, które ona zawiera. Cytryna jest częścią niewielu produktów spożywczych, które posiadają więcej jonów ujemnych. Docierając do przewodu pokarmowego dodają one organizmowi energii. Ponadto aromat cytryny ma właściwości energetyzujące i poprawiające humor. Zapach soku z cytryny łagodzi niepokój i objawy depresyjne.
6. Szybsze gojenie się ran
Kwas askorbinowy poza swoimi właściwościami przeciwzapalnymi Jest niezbędny do utrzymania w dobrym stanie kości, tkanek i chrząstek.
7.Nawodnienie organizmu
Sama cytryna składa się w 80% z wody - stąd jej właściwości nawadniające. Jest doskonałym dodatkiem do czystej wody, którą urozmaici swoim smakiem i aromatem.
8. Sprawny układ moczowy
Sok cytrynowy jest moczopędny i wspomaga eliminację odpadów metabolicznych . Gdy pijemy wodę z cytryną, toksyny są usuwane szybciej, a drogi moczowe pozostają w dobrej kondycji.
9. Redukcję opuchlizny
Dzięki swoim moczopędnym właściwościom, przyspiesza wydalanie nadmiaru wody z organizmu przez co zmniejsza opuchnięcia i wspomaga odchudzanie.
Przygotowanie napoju posiadającego wszystkie powyższe właściwości zajmuje tylko chwilę: należy wycisnąć sok z jednej lub połówki cytryny do szklanki z ciepłą, ale nie gorąca wodą. Pic na czczo i cieszyć się zdrowo rozpoczętym dniem.
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk