Dlaczego warto polubić goździki?
Goździki w naszej kuchni są ignorowane przez większość roku. Dostrzegamy je dopiero w okresie Bożego Narodzenia i dodajemy wówczas do wypieków i napojów. Zapominamy o tym, że przyprawa ta świetnie się sprawdza w codziennym gotowaniu. Jest nie tylko niezwykle aromatyczna, lecz także posiada szereg korzystnych dla zdrowia właściwości.
Na Wschodzie, goździków od tysięcy lat używa się do leczenia różnych dolegliwości. Tradycyjna medycyna chińska uznaje je za afrodyzjak i doskonały lek na raka i choroby układu oddechowego.
Goździki są bogate w witaminy (np. C i K) i minerały (wapń, mangan i magnez), kwasy omega-3, błonnik, eugenol oraz antyoksydanty. Każda z tych substancji wspiera nasze zdrowie, ale mangan ma szczególne znaczenie. Jest konieczny do aktywacji enzymów w organizmie. Odgrywa również dużą rolę w metabolizmie tłuszczów i stabilizuje układ nerwowy, co pozwala na opanowanie w pewnym stopniu depresji i stanów lękowych.
Badania dowiodły, że eugenol zawarty w goździkach zapobiega tym uszkodzeniom komórek, które prowadzą do powstania raka. Zwalcza również drobnoustroje i zapobiega przeziębieniom i grypie. Z goździkowego olejku eterycznego można w prosty sposób przygotować domowy lek na zapalenie gardła. Wystarczy dodać pięć kropli do połowy szklanki wody i wypłukać otrzymaną miksturą gardło. Olejek ten bywa składnikiem past do zębów, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Łagodzi także słabe bóle zębów i dziąseł.
Goździki można wykorzystywać w leczeniu trądziku. Zmieloną przyprawę należy połączyć łyżką miodu i ćwiercią łyżeczki soku wyciśniętego z cytryny. Otrzymaną pastą smaruje się chore miejsca na skórze.
Omawianą przyprawę można włączyć na stałe do swojej diety, np. dorzucając do rozmaitych potraw lub parząc herbatę goździkową (goździki trzeba zmielić w młynku, przełożyć do kubka i zalać wrzącą wodą na dziesięć minut). Goździki wspaniale sprawdzają się również dodane do ciast i ciasteczek oraz do chleba.
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk