Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Białe kobiety mają większe ryzyko raka piersi z powodu "stylu życia"


W Anglii, kobiety pochodzenia południowoazjatyckiego oraz afrykańskiego, chorują na raka piersi rzadziej niż białe kobiety. Najnowsze badania z Oxford University sugerują, że przyczyna tego leży w różnicach w stylu życia oraz zwyczajach reprodukcyjnych.


Zespół z oksfordzkiego Cancer Epidemiology Unit, jako zamieszane w to czynniki wymienia spożycie alkoholu, karmienie piersią oraz ilość dzieci. Dane do badania, które opublikowane zostały w "British Journal of Cancer", pochodzą z Million Woman Study – badań, które przeprowadzane są przez Oxford University, a którego uczestnicy to kobiety w wieku powyżej 50 lat, żyjące w Wielkiej Brytanii. Dane te wykazują, że kobiety pochodzenia azjatyckiego, mają 18% niższą szansę na zachorowanie na raka piersi, a czarne kobiety mają o 15% mniejszą szansę zachorowania na raka piersi niż kobiety białe. Jednak różnice te zatarły się, kiedy naukowcy wzięli pod uwagę efekty stylu życia oraz czynniki reprodukcyjne.

Główny autor badań, doktor Toral Gathani, epidemiolog oraz chirurg mówi:

„W badaniu nad kobietami w wieku postmenopauzowym w Anglii, widzimy, że mniejsze ryzyko raka piersi u kobiet czarnych oraz kobiet pochodzenia azjatyckiego, wynika w większości z różnic w stylu życia oraz różnic w zwyczajach reprodukcyjnych”.

Białe kobiety rzadziej karmią piersią, mają mniej dzieci oraz częściej spożywają alkohol niż ich czarne i azjatyckie odpowiedniczki. Naukowcy zaznaczają jednak, że czarne oraz azjatyckie kobiety, które wzięły udział w badaniu, są pierwszym pokoleniem imigrantów w Wielkiej Brytanii i ryzyko wystąpienia u nich raka piersi może się zwiększyć, jeśli ich styl życia przybliży się do stylu życia zachodniego.

Dla kobiet z wszystkich grup etnicznych ważne jest, aby zrozumiały, jakie są zmienne czynniki dla raka piersi, takie jak otyłość oraz nadmierne spożycie alkoholu oraz podjęcie środków do zminimalizowania tych czynników”

- mówi Gathani.

Rak piersi jest najczęściej występującym rakiem w Wielkiej Brytanii i choć coraz więcej jest osób, u których zdiagnozowano tę chorobę, to przeżywalność wydaje się poprawiać. Dziś nawet więcej niż 80% kobiet przeżywa ponad 10 lat po zdiagnozowaniu raka piersi.

Badania wykazują, że ryzyko wystąpienia raka piersi zwiększa się, jeśli istnieje historia tej choroby w rodzinie, przy spożyciu alkoholu oraz przy stosowaniu terapii hormonalnych. Ryzyko jest mniejsze u kobiet, które zaczynają miesiączkować później, urodziły większą liczbę dzieci, karmiły piersią dłużej, mają niski indeks masy ciała oraz nie są wysokie.

Doktor Julie Sharp, która sponsoruje Million Woman Study, mówi:

„Kobiety mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi, dzięki zmniejszeniu spożycia alkoholu, utrzymywaniu zdrowej wagi, dzięki zrównoważonej diecie oraz utrzymując aktywność fizyczną”.

 

 

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sln_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł