Aktywni na emeryturze!
Przejście na emeryturę kojarzy ci się tylko z biernością i chorobami?! Nic bardziej mylnego! Właśnie teraz masz czas, by w końcu o siebie zadbać! Stawiaj na aktywność!
Odrzuć stereotypy!
Czasy, kiedy dziadkowie na emeryturze tylko opiekują się wnukami, odchodzą do lamusa. Dzisiejsi seniorzy to osoby pogodne, aktywne, posiadające niesamowite pokłady energii, które odkrywają właśnie kiedy mają w końcu odrobinę czasu dla siebie. I chociaż, jak twierdzi większość z nich, uwielbiają zajmować się wnukami, to nie uważają, by po zakończeniu aktywności zawodowej było to ich jedyne zajęcie.
Zalety uprawiania sportu
- poprawia ogólną kondycję organizmu
- wzmacnia mięśnie
- poprawia krążenie oraz wzmacnia serce
- zapobiega nadwadze i otyłości
- zapobiega sztywnieniu stawów
- uprawienie sportów grupowych pozytywnie wpływa na rozwój życia towarzyskiego, zapobiega poczuciu wyobcowania
Aktywność fizyczna i intelektualna konieczna dla zdrowia
Nic tak nie poprawia kondycji zdrowotnej jak umiarkowany ruch. Odrobina sportu nie tylko wpływa na wygląd sylwetki, ale również dotlenia organizm. Również dobre relacje z innymi pozwalają na dłużej zachować zdrowie, dlatego warto je pielęgnować. Kiedy wolnego czasu jest więcej, warto odnowić znajomości sprzed lat.
Nordic walking
Idealną formą rekreacji dla seniorów jest modny nordic walking. Spacer z kijkami odciąża stawy, a jego długość i intensywność ustalamy sami. I co najważniejsze, możemy spacerować wszędzie! I w mieście i na wsi, w lesie, chodnikiem czy polnymi ścieżkami. Podczas takiego spaceru zaangażowane w pracę są wszystkie mięśnie, co pozwala spalać więcej kalorii niż podczas marszu. Ponadto kilkadziesiąt minut spędzonych na świeżym powietrzu to dla organizmu wspaniała dawka zdrowia.
Aqua fitness
Pływanie jest doskonałym rodzajem aktywności polecanej seniorom. Nie dość, że sport ten nie przeciąża organizmu, to jeszcze angażuje do pracy większość mięśni. Wodny aerobik nie obciąża stawów tak jak klasyczny, na co na pewno osoby starsze zwracają uwagę. Bez względu na poziom sprawności fizycznej, w wodzie możliwe wykonywanie jest większości ćwiczeń. Warto zapisać się na zajęcia do specjalnej grupy, którą będzie prowadził wykwalifikowany instruktor, który dobierze charakter oraz intensywność ćwiczeń do możliwości ćwiczących. Różne formy wodnej gimnastyki: z obciążeniem, rozciągającej, oddechowej czy oporowej na pewno znają wielu zwolenników.
Gimnastyka w domu
Kiedy nie ma możliwości, by uczęszczać na basen lub do klubu, warto zadbać o swoje zdrowie w domu i wykonywać ćwiczenia chociażby na poprawienie równowagi, które pomagają zapobiegać nieszczęśliwym upadkom, a w konsekwencji poważnym złamaniom. Podpierając się o stół lub krzesło, powoli zginamy kolano w kierunku klatki piersiowej, trzymamy przez kilka sekund, po czym powoli opuszczamy na podłogę. To samo robimy z drugą nogą. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy dla każdej nogi. Ogólną kondycję oraz wydolność oddechową poprawia nawet mała aktywność. Warto zatem pospacerować po ogrodzie czy jesienią pograbić liście. Wszystko to na pewno wyjdzie na zdrowie!
Paulina Jóźwiak
tak dla zdrowia