Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Najzdrowszy i najprzyjemniejszy… czyli 8 powodów, dla których warto iść popływać

 

Lato daje nam możliwość uprawiania jednego  
z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów i to w okolicznościach tętniącej życiem natury. Podczas pływania nasze ciało rozwija się harmonijnie – pracuje niemal każdy mięsień. Sport ten pomaga wzmocnić kondycję, ale też wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo, pływanie na świeżym powietrzu poprawia krążenie krwi oraz przyśpiesza metabolizm.


  1. Pływanie pobudza do pracy całe ciało, jednocześnie nie powodując jego obciążania. Woda wykonuje większość pracy za nas. Wszystko za sprawą siły wyporu, która powoduje, że ciężar ciała maleje. Pływanie to sport adresowany do wszystkich – niezależnie od wieku   i płci.
  2. Ruch w wodzie pozwala rozluźnić mięśnie karku i pleców oraz koryguje wady postawy - w związku z tym, pływanie jest jednym
    z najlepszych sportów dla ludzi mających problemy z kręgosłupem oraz pracujących przed komputerem. Ze względu na rosnącą liczbę osób prowadzących siedzący tryb życia, pływanie powinno stać się sportem naszych czasów.
  3. Pływanie opóźnia oznaki starzenia i modeluje ciało. Woda ujędrnia
    i wygładza naskórek oraz zmniejsza cellulit. Ciśnienie hydrostatyczne działa podobnie jak masaż limfatyczny. W masowanym ciele krew
    i limfa krążą sprawniej - dzięki temu dużo szybciej wydalane
    są z organizmu toksyny.
  4. Pływanie umożliwia szybkie spalanie kalorii. Czas spędzony w wodzie, z pewnością nie będzie czasem straconym dla ludzi pragnących zrzucić kilka kilogramów. Godzina pływania stylem klasycznym pozwala spalić nawet 600 kilokalorii. Samo przebywanie w wodzie przyspiesza tempo przemiany materii nawet o 50%. Dlatego ważne jest, aby nie pływać z pustym żołądkiem - organizm pozbawiony zapasów energii szybko traci siły. Nie należy też przesadzać w drugą stronę – posiłek należy zjeść minimum godzinę przed pływaniem. Przy regularnym treningu warto mieć zawsze pod ręką baton odżywczy Herbalife Formuła 1 Express - zdrowy posiłek, z którego możemy skorzystać w każdym momencie.
  5. Basen to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią się męczyć
    i czuć spływającego po plecach potu. Wiele osób rezygnuje z siłowni lub biegania, ponieważ uważają, że nadmiernie pocące się ciało to zbyt nieprzyjemne doznanie. Woda umożliwia ruch
    - jednocześnie uniemożliwiając „spocenie się” organizmu. Przyjemnie chłodna woda, oblewająca ciało podczas ćwiczeń to chyba najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią się pocić.
  6. Pływanie hartuje i poprawia odporność, dlatego uprawianie sporu
    w wodzie zalecane jest już od najmłodszych lat.
  7. Umiejętność pływania to nie tylko sport – utrzymanie się na wodzie oraz wiedza na temat zachowania się na plaży, czy na basenie daje poczucie bezpieczeństwa, a często nawet może uratować życie. Pływanie powinno więc zajmować szczególne miejsce w wychowaniu fizycznym i rekreacji ruchowej ludzi w każdym wieku.
  8. Pływanie pozwala kształtować nie tylko ciało, ale też umysł. Podczas pływania możemy oderwać się od wszystkiego, nie mamy słuchawek na uszach i telefonu w kieszeni - otacza nas tylko woda. Ruch wśród fal pozwala zdystansować się od rzeczy, które pochłaniają zbyt dużo naszej uwagi, co wpływa korzystnie na ogólny rozwój psychofizyczny człowieka.

Przedłużająca się zima i jesień sprawiają, że chcemy wykorzystać każdy dzień lata. Słoneczne dni pozwalają dostarczyć organizmowi potężną dawkę witaminy D, która ma bardzo duży wpływ na naszą kondycję psychiczną
i samopoczucie. Tymczasem tygodni, kiedy możemy skorzystać z promieni słonecznych jest niewiele, dlatego warto wykorzystać każdą chwilę. Dzięki pływaniu na świeżym powietrzu możemy połączyć wakacyjny relaks
z ćwiczeniami i dbać o formę również podczas urlopu, czy wypadu za miasto z przyjaciółmi.

Do pływania zachęca też wszystkich Sebastian Karaś, polski pływak, 5-krotny rekordzista Polski, specjalizujący się w pływaniu w wodach otwartych. Na swoim koncie ma ok. 50 medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych oraz przepłynięcie Kanału La Manche
(41 km) w 8 godzin i 48 minut. Sebastian jeszcze tego lata zamierza przepłynąć dystans Kołobrzeg-Bornholm, samodzielnie, bez przerwy i bez wchodzenia na łódź. Podczas projektu „100 km wpław przez Bałtyk”, jako sponsor odżywczy – wspierać go będzie firma Herbalife, dostawca suplementów linii Herbalife H24 dedykowanej osobom aktywnym.  

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
gam_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł