Moda w parze ze zdrowiem – jak skutecznie chronić oczy przed promieniowaniem UV.
Lato w pełni – wielu z nas czekają jeszcze wakacyjne wycieczki lub dalekie podróże. Okulary przeciwsłoneczne stanowią nieodłączny element wyposażenia wakacyjnej walizki. Jeśli nie planujemy wyjazdu, to nawet wychodząc na ulicę w słoneczny dzień pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych. Obecnie okulary stały się modnym dodatkiem, elementem naszego stroju, uzupełnieniem codziennej stylizacji. Niestety często zapominamy o tym, że okulary przeciwsłoneczne to przede wszystkim ochrona dla naszych oczu.
Okulary przeciwsłoneczne to nieodłączny letni rekwizyt. Odpowiednio dobrane kształtem i kolorem oprawki stanowią element zarówno damskich jak i męskich stylizacji. Okulary jednak mają nie tylko ładnie wyglądać i dodawać nam uroku, ale przede wszystkim chronić nasze oczy. Promienie UV przez cały rok stanowią zagrożenie dla naszych oczu.
Słońce nie zawsze przyjazne
Większość z nas uwielbia słońce. Jego promienie dostarczają witaminy D, a także poprawiają nastrój. Wielu z nas uwielbia efekt opalenizny i leniwe wylegiwanie się na słońcu godzinami. Niestety słońce nie zawsze jest dla nas przyjazne – zbyt duża ekspozycja na słońcu niszczy skórę, a także działa negatywnie na nasze oczy. Brak odpowiedniej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV skutkuje wieloma nieprzyjemnymi i często niebezpiecznymi chorobami. Zbyt długa ekspozycja oczu bezpośrednio na promieniowanie słoneczne może wywołać zapalenie spojówek, uszkodzenie rogówki, a w skrajnych przypadkach zmętnienie soczewki czy nowotwór tęczówki.
Jak się chronić?
Lista niebezpieczeństw związanych ze szkodliwym promieniowaniem UV dla naszych oczu może przerażać, ale wystarczy odpowiedni dobór okularów, aby w pełni ochronić nasze oczy przed chorobą. Niestety często zdarza się, że kupujemy je bez zastanowienia, bo nam pasują i dobrze w nich wyglądamy. – „Często kupujemy okulary przeciwsłoneczne pod wpływem impulsu, z powodu ładnych oprawek, niskiej ceny, najczęściej podczas spaceru na deptaku w jakiejś nadmorskiej miejscowości lub w jednej ze znanych sieciówek. To błąd. – tłumaczy Marcin Krasnodębski z firmy Belutti. Niestety znakomita większość okularów za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych nie posiada dobrych filtrów. – „Używając takich okularów możemy wyrządzić sobie krzywdę. Samo zabarwienie soczewek , to za mało. Okulary pozbawione filtra nie chronią oczu, a samo zabarwienie paradoksalnie może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego” – wyjaśnia Marcin Krasnodębski. Noszenie ich jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ ciemne szkła powodują, że źrenica oka rozszerza się, ponieważ dociera do niej mniej światła. W efekcie, do oka dostaje się dużo więcej szkodliwego promieniowania UV.
Dobry filtr, czyli jaki?
Skuteczną ochronę przeciwsłoneczną gwarantują szkła wyposażone w filtry UV – najlepiej do 400nm. Pamiętajmy, żeby okulary przeciwsłoneczne przysłaniały całe oko tak, aby światło słoneczne i promienie UV nie w dostawały się do oczu po bokach i od góry. Warto zainwestować również w soczewki z polaryzacją, która likwiduje wszelkie refleksy i odbicia światła np. od samochodów, szyb czy tafli wody.
Udaj się do profesjonalisty
Po okulary przeciwsłoneczne najlepiej wybrać się do profesjonalnego salonu optycznego. W ten sposób mamy szansę wybrać bezpieczne okulary, które ochronią nasz wzrok przed skutkami bardzo silnego – zwłaszcza latem – promieniowania słonecznego. Pamiętajmy, aby latem cieszyć się słońcem ale odpowiedzialnie. Bez znaczenia pozostaje też wiek – niezależnie od tego, ile mamy lat, nasze oczy zawsze będą potrzebowały profesjonalnej ochrony przed słońcem.
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk