Naukowcy: Umiarkowane granie w gry jest dobre dla dzieci
Czy gry wideo szkodzą? Jest wiele argumentów za i przeciw, lecz dotychczas brakowało rzetelnych badań. Uniwersytet Oksfordzki przeprowadził badania na grupie 5000 młodych ludzi, w przedziale wiekowym od 10 do 15 lat. W skład grupy wchodziło tyle samo chłopców, co dziewczynek. Badacze rozpoczęli od krótkiego wywiadu z dziećmi, w którym miały one odpowiedzieć na kilka pytań. Między innymi, ile czasu spędzają przy grach komputerowych (lub na innych platformach) oraz jak dogadują się z rówieśnikami. Pytano je też o zadowolenie z życia, empatię i rozkojarzenie.
Większość, bo trzy z czterech przebadanych dzieci, grało codziennie. Wiele z nich przeznaczało ponad połowę swojego czasu wolnego na gry, jednak była też grupa, która na gry poświęcała około godziny dziennie. Ci, którzy w umiarkowany sposób dawkowali sobie rozrywkę, wykazywali się też towarzyskością, generalnie byli zadowoleni z życia i mieli mniej problemów emocjonalnych. Wyróżniali się pod tym względem od grup, które nadużywały gier, jak i tych, które nie grały.
Prowadzący badanie doktor Andrzej Przybylski stwierdza, że wyniki potwierdziły wcześniejsze badania laboratoryjne o negatywnych stronach wpływu gier elektronicznych. Zaznacza jednak, że wpływ ten jest bardzo niewielki. O wiele istotniejsza dla rozwoju dziecka jest relacja z rodziną i rówieśnikami.
W porównaniu z tymi czynnikami, gry nie mają znacznego wpływu na rozwój młodzieży. Choć nie należy ich nie doceniać. Gry mogą pomóc wejść w cyfrowy świat, który coraz częściej i silniej przenika do naszego życia codziennego.
Różnorodność gier powoduje jednak oczywiste problemy w pomiarach. Istotna jest mechanika gry i sposób w jaki zachęca ona do dalszej rozgrywki. Zupełnie inny będzie wpływ gier akcji, w porównaniu z grami strategicznymi czy symulacyjnymi. Faktem jest, że właściwe ich stosowanie może przynieść zbawienne efekty. Jak podaje portal kardio.pl, gry wideo mogą znacznie przyśpieszyć rehabilitację małych pacjentów.
Pacjenci, którzy poza standardowymi ćwiczeniami, grali przy użyciu joysticka, wielokrotnie szybciej odzyskiwali sprawność rąk.
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk