Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Sposób na czosnkowy oddech


Dobroczynnych dla zdrowia właściwości czosnku nie trzeba przypominać. Każdy o nich wie, ale wielu nie próbuje ze względu na jedyny niepożądany skutek uboczny: zapach. Winne problemowi są związki siarki, które zbyt długo się rozkładają pozostawiając nieświeży oddech. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, aby obie z nim poradzić. Co najważniejsze – wszystkie są naturalne i prawdopodobnie już znajdują się w Twojej kuchni.


Mięta. Warto ssać listki świeżej mięty lub wypić miętową herbatę.

Musztarda. Trzymać w ustach łyżeczkę musztardy, po około 2 minutach wypluć.

Zielona herbata. Polifenole obecne w zielonej herbacie pomagają zmniejszyć stężenie siarczków powodujących nieświeży oddech. Dobrze jest wypić szklankę zielonej herbaty zaraz po posiłku.

Zielona pietruszka. Natka pietruszki zawiera duże ilości chlorofilu, który skutecznie odświeża oddech.

Jabłko. Polifenole w jabłku niszczą związki siarki zawarte w czosnku. Zamiast deseru można zjeść jabłko, wypić sok lub herbatę jabłkową.

Mleko. Tłuszcze z mleka (i jego produktów) walczą z czosnkowymi związkami siarki. Po posiłku najlepiej wypić szklankę pełnego mleka zjeść jogurt, lub twarożek albo po prostu loda.

Inne rozwiązania:

• Żucie ziarenek kawy, kardamonu, anyżu lub goździków. Skuteczne są też świeże listki bazylii lub szpinaku.

• Wypicie świeżo wyciśniętego soku z cytryny albo herbatki koperkowej lub cynamonowej.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg
Wyszukaj artykuł