Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Wakacyjne przygody miłosne, czy dotyczą Polaków?


Lato sprzyja wypoczynkowi i ucieczce od obowiązków. Urlop jest czasem, gdy odcinamy się od codzienności, zapominamy o pracy i stajemy się bardziej otwarci na nowe wrażenia oraz znajomości. momondo, globalna wyszukiwarka lotów, hoteli i wynajmu samochodów przeprowadziła badania, by sprawdzić jakie narodowości są najbardziej podatne na wakacyjny romans.


Udział w ankiecie wzięło aż 24 tysiące respondentów z całego świata. Okazuje się, że najbardziej spontaniczni są Szwajcarzy – 41% potwierdziło, że przeżyli wakacyjny romans. Zaliczani do najatrakcyjniejszych nacji Włosi i Hiszpanie również flirtują na urlopie.

Jeśli chodzi o Polaków to dokładnie 30% ankietowanych przyznało się do letniego romansu. Najbardziej powściągliwe narodowości to te, które powszechnie postrzegane są za najbardziej otwarte, m.in. Amerykanie i Australijczycy.

Czy będąc na wakacjach, zdarzyło Ci się nawiązać z kimś romans:

Szwajcarzy

41%

Włosi

36%

Hiszpanie

32%

Niemcy

31%

Polacy

30%

Rosjanie

29%

Brytyjczycy

27%

Amerykanie

23%

Australijczycy

22%

Kanadyjczycy

20 %

Kto się nam podoba?

„Od kilku lat przeprowadzamy badanie opinii, pytając naszych respondentów, która z nacji jest najbardziej atrakcyjna. Po raz pierwszy w ankiecie uwzględniliśmy także Polaków. Aż 36% ankietowanych wskazało, że najbardziej pociągają ich rodacy. Niestety, wbrew powszechnej opinii, nasza słowiańska uroda nie jest zbyt popularna wśród innych krajów. Tylko 4% pozostałych narodowości wskazało Polaków jako najbardziej atrakcyjnych.” - mówi Marta Krywult, Online Marketing Manager w momondo.

Za najbardziej atrakcyjnych wizualnie uznano Włochów – wskazało ich aż 22% ankietowanych. Jest to zgodne także z opiniami Polaków, których najbardziej pociąga południowa uroda i styl bycia osób z krajów śródziemnomorskich. Włosi (30%) i Hiszpanie (34%) to nasi faworyci. W stosunku do pozostałych przebadanych narodów jesteśmy zdecydowanie bardziej wstrzemięźliwi. Najmniejszą popularnością wśród Polaków cieszą się Belgowie, których wskazało zaledwie 1% ankietowanych. Z kolei tylko 2% respondentów z Polski przyznało, że podobają im się Rumuni, Austriacy i Duńczycy, a 3% wskazało Niemców oraz Chińczyków.

Gdy druga połówka jedzie bez nas…

Letnie wyjazdy sprzyjają nawiązywaniu przelotnych znajomości. Spytaliśmy zatem, co poszczególne nacje myślą o samotnych wyjazdach partnerów. Najbardziej przeciwni takiemu stylowi wypoczynku są Rumuni – 65%, Turcy – 63%, a także Polacy. 59% ankietowanych rodaków uważa, że partner lub partnerka nie powinni wyjeżdżać bez swojej drugiej połówki, tylko 21% nie widzi w tym żadnego problemu. Jednocześnie darzymy zaufaniem wspólnych znajomych – jedynie 27% ankietowanych (w tym 23% Polaków) zadeklarowało, że nie zgadza się, by ich partnerzy podróżowali z przyjaciółmi przeciwnej płci. Zdecydowanie inne podejście mają Turkowie i Brazylijczycy, ponad 50% każdej z tych narodowości źle się czuje, gdy partnerzy spędzają urlop z przyjaciółmi przeciwnej płci.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł