Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Bólowi pleców w podróży można zapobiec


Lato to czas wyjazdów, które nie zawsze służą kręgosłupowi. Już samo przygotowywanie podróży może go obciążyć, nie mówiąc o kilkugodzinnej trasie w bezruchu. Są sposoby, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Jednak gdy problem jest przewlekły, warto poszukać jego przyczyny za pomocą kwestionariusza dostępnego na stronie www.kiedybolaplecy.pl


Ból kręgosłupa w podróży

Podróż i przygotowanie do niej to czas, kiedy nasze plecy narażone są na wiele obciążeń. Wysiłek fizyczny spowodowany pośpiechem czy przenoszeniem bagażu to jeden z czynników. Kolejny to napięcie psychiczne mogące prowadzić do napięcia mięśni. To oznacza, że już początek podróży może być dla kręgosłupa bolesny. Dodając do tego długie siedzenie i brak ruchu, dolegliwości prawdopodobnie zwiększą się.

Proste sposoby na komfort pleców

Podstawowa rzecz przed każdą podróżą to prawidłowe, wygodne ustawienie fotela. Ma to bardzo duży wpływ na to, czy po kilku godzinach odczujemy dyskomfort. Jeśli nie mamy wpływu na wybór miejsca siedzącego, należy słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm. Ciało daje nam znaki, gdy zbyt długo znajduje się w niewygodnej pozycji. Postarajmy się wtedy, w miarę możliwości, zapewnić sobie minimum ruchu poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń rozciągających. Jeżeli można, warto przejść się kilka kroków. To poprawi krążenie i lekko rozluźni mięśnie oraz ścięgna. W trakcie długiej podróży wykonujmy taką czynność systematycznie, najlepiej co godzinę albo gdy tylko poczujemy taką potrzebę.

„Długotrwały brak ruchu w podróży może powodować bóle pleców wynikające z nadmiernego naprężenia ścięgien i mięśni. Dlatego istotne jest odpowiednio częste poruszanie się. Równie istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu, które ma wpływ na krążenie. Może się jednak zdarzyć, że pojawi się ból, który rozwija się stopniowo. Jeżeli występuje on przez okres 3 miesięcy może świadczyć o przewlekłej, postępującej chorobie reumatycznej. ” – mówi prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, ekspert kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

Niepokojący ból – na co zwrócić uwagę?

Bywa, że nawet gdy dbamy o higienę podróży i jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej pojawia się ból, który rozwija się stopniowo, dokucza przez dłuższy czas (co najmniej 3 miesiące) i nie mija pomimo wypoczynku oraz dbania o właściwą postawę. W takiej sytuacji warto skorzystać z Kwestionariusza Objawów, który znajduje się na stronie www.kiedybolaplecy.pl. Pozwoli on ocenić prawdopodobieństwo zapalnego podłoża występującego bólu. Następnie należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje objawy bólowe. Wskazówki jak przygotować się do wizyty u specjalisty można również znaleźć na stroniewww.kiedybolaplecy.pl.

Kampania „Nie odwracaj się plecami od bólu”

Kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu” firmy AbbVie Polska jest realizowana we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się Razem” i Federacją REF. To akcja propagująca wiedzę na temat zapalnego bólu pleców oraz konieczności wczesnego zdiagnozowania choroby. Rozpoznanie ZZSK – zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – jest trudne. Choroba zaczyna się powoli, a objawy stopniowo narastają. Pomiędzy pierwszymi oznakami choroby, a jej diagnozą mija często kilka lat (w Polsce od 5 do 10). Na potrzeby kampanii powstała strona www.kiedybolaplecy.pl, zawierająca informacje na temat rodzaju bólu pleców oraz praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z nim. Znajduje się tam również Kwestionariusz Objawów, pozwalający na wstępną autodiagnozę rodzaju odczuwanego bólu pleców.


Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
gam_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł