PIĘKNO DLA ZDROWIA CZ.I. - PIELĘGNACJA SKÓRY LATEM czyli jak pielęgnować skórę, by czerpać z lata wyłącznie korzyści
Każda kobieta chce być piękna. To fakt, nie uwierzę nikomu, kto twierdzi inaczej. Mogę się jedynie zgodzić, że pewne kobiety chcą tego bardziej, a inne po prostu nie mają czasu. Tak dla zdrowia® i Mary Kay® zapraszają na cykl PIĘKNO DLA ZDROWIA promujący prawidłową pielęgnację skóry w trosce o jej zdrowie i piękny wygląd. Na początek o tym, jak dbać o skórę latem. To czas, gdy łatwiej to piękno z nas wydobyć: lekko opalona skóra wygląda zdrowiej, słoneczna witamina D poprawia samopoczucie i ogólną kondycję organizmu. Jeśli dodamy do tego udany urlop i większą ilość czasu na ruch oraz sen, wakacje okazują się istnym błogosławieństwem dla urody. Uważajmy jednak, by letnie piękno nie okazało się krótkotrwałe, a nawet złudne. Beata Wawrzos, Personalny Doradca Kosmetyczny, współpracująca z marką Mary Kay podpowiada, w jaki sposób zadbać o swoją skórę, by była piękna niezależnie od sezonu.
Jak dbać o skórę, by wyglądać pięknie w trakcie wakacji?
Piękna i zdrowa skóra latem, to taka, którą właściwie pielęgnujemy cały rok. Istnieje kilka kroków, których należy przestrzegać, by cieszyć się promienną cerą na co dzień. Dzięki nim, także w czasie wakacyjnym, będziemy spokojne o kondycję naszej skóry narażonej na nie zawsze pozytywne czynniki.
Krok 1. - Oczyszczanie – codzienne umycie skóry delikatnym produktem, który usunie bakterie, pozostałości makijażu, potu i tłuszczu. Ważne, by robić to rano i wieczorem.
Krok 2. – Złuszczanie – ma na celu usunąć warstwę rogową, czyli odstający już naskórek, po jego wmasowaniu skóra jest gładsza, bardziej promienista, a kosmetyki lepiej się wchłaniają.
Krok 3. - Tonizowanie – pobudza cyrkulację krwi i przywraca naturalne PH skóry oraz daje uczucie świeżości, jest pomostem dla przenikania aktywnych składników z kremu w głąb naskórka
Krok 4. - Nawilżanie – zdrowy odcień i elastyczność skóry zależą od obecności wody w podstawowych tkankach. Odpowiednio dobrany produkt nawilżający polepsza wygląd i stan skóry, zapewnia jej jędrność, gładkość, przywraca miękkość i rozświetlenie. Idealnie dobrany kosmetyk sprawia, że kosmetyki do makijażu łatwo się rozprowadzają, dobrze przylegają i są trwałe. Promienie UV są obecne przez cały rok, przenikają przez chmury, mgłę, a także szkła okien, odbijają się też od wody, śniegu, piasku i chodnika. Wysoka ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna przez 365 dnia w roku. Wybierając swój krem na dzień, trzeba zwrócić uwagę, czy zawiera filtry UVA i UVB.
Krok 5. - Ochrona – najskuteczniejszą ochroną skóry jest stworzenie bariery dla czynników atmosferycznych poprzez nałożenie pierzynki z podkładu. Lepiej zmyć brudny podkład z twarzy po całym dniu niż zmywać brud bezpośrednio ze skóry.
Czy po takim rytuale możemy bez obaw wylegiwać się na plaży?
Te pięć kroków zapewni nam właściwą ochronę i pielęgnację przy umiarkowanej ekspozycji na słońce. Jeśli jednak planujemy przebywać na słońcu dłużej niż zwykle, a tym bardziej po prostu opalać się, musimy pamiętać, że promieniowanie UVA i UVB mogą powodować oparzenia i wpływać na procesy starzenia się skóry. W takich sytuacjach zawsze należy stosować dodatkową ochronę. Umalowane rzęsy to również dobry pomysł. Tym sposobem do ochrony przeciwsłonecznej można skompletować ochronę… przystojnego ratownika.
Co po powrocie z plaży?
Po opalaniu skóra jest osłabiona i przesuszona, dlatego wymaga dodatkowej pielęgnacji. Odpowiedni produkt pomoże skórze zregenerować się po słonecznych kąpielach, złagodzi zaczerwienienia, nawilży ją i ukoi.
Właściwa pielęgnacja skóry na pierwszy rzut oka może wydawać się czasochłonna. Warto jednak wprowadzić w swój dzień kilka gestów, aby czuć się pięknie i mieć pewność, że blask, którym promienieje nasza skóra jest zdrowy.
Beata Wawrzos
Personalny Doradca Kosmetyczny
FB: @beatawawrzos.mk
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk