Suszarka, papierowe serwetki czy tradycyjny ręcznik – czym najlepiej wysuszyć ręce?
Wszyscy wiemy, jak ważne jest mycie rąk. Mniejszą uwagę zwracamy na to, jak je suszyć, a jest to czynność nie mniej ważna. Na wilgotnej powierzchni bakterie rozmnażają się szybciej. Jeśli więc dobrze nie wysuszymy rąk, nawet dokładne ich umycie straci na znaczeniu.
A jaki jest najlepszy sposób? Ręczniki jednorazowe czy bawełniane, a może suszarka elektryczna?
Papier
Wygląda na to, że jednorazowe serwetki są najbardziej higieniczne. Należy wycierać w nie ręce przez co najmniej 15 sekund.
Ta metoda jest szybsza niż suszarka elektryczna (na ta drugą musimy poświęcić 30 – 40 s.)
Po użyciu papierowego ręcznika, dzięki pocieraniu, pozbywamy się większej ilości bakterii. W miejscach publicznych, gdzie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków (np. szpital, szkoła), to zdecydowanie najlepszy sposób.
Ręcznik bawełniany
Ze względu na to, że często nie zdążą po prosu wyschnąć, tradycyjne ręczniki są mniej higieniczne od papierowych. Jeśli są nawinięte na rolkę, trzeba ja regularnie zmieniać.
Suszenie ciepłym powietrzem
Suszarki elektryczne są nieco mniej higieniczne niż papierowe ręczniki, ale jest to niewielka różnica. Trzeba jednak pamiętać, by ręce wysuszyć dokładnie, poświęcić nawet 30 -40s. Co prawda, bakterie mogą się rozmnożyć pod wpływem ciepłego powietrza, ale jeśli tak się dzieje, to dlatego, że ręce zostały źle umyte. Z drugiej strony, są to zazwyczaj niegroźne mikroorganizmy, chyba że jesteśmy w szpitalu lub innym miejscu, gdzie przebywają chorzy (swoja drogą bardziej wrażliwi na wszelkie zarazki).
Niektóre badania wykazały, że suszarki elektryczne rozprzestrzeniają bakterie w pomieszczeniach, w których są zainstalowane. Nie ma jednak na to jednak stuprocentowego naukowego potwierdzenia, a ryzyko dla zdrowia jest minimalne. Ważne, by sam sprzęt i jego otoczenie były regularnie czyszczone. Lepiej jednak unikać bezpośredniego kontaktu mokrych rąk z suszarką i jeśli trzeba ją włączyć zrobić to na przykład łokciem. Ot, higiena i gimnastyka w jednym!
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk