EFEKTYWNOŚĆ PRACOWNIKÓW W NOWOCZESNYCH MIEJSCACH PRACY
Na efektywność pracownika ma wpływ wiele czynników. Między innymi miejsce, w którym pracuje. Coraz częściej biura są projektowane w zgodzie z najnowszymi światowymi tendencjami. Dobre samopoczucie i wydajność tych, którzy z nich korzystają to najsilniejszy w tej chwili trend wśród pracodawców. Przyjęte rozwiązania są oparte na holistycznym podejściu do indywidualnych oczekiwań i stylu pracy zatrudnionych osób. Ergonomiczne otoczenia maja obniżać poziom stresu i poprawiać samopoczucie, a tym samym sprawiać, by pracownik lepiej wykonywał swoje obowiązki. Jak wynika z raportu „PRACA, MOC, ENERGIA W POLSKICH FIRMACH”, tworzenie tego typu biur jest niezbędne do utrzymania konkurencyjności oraz wysokiej wydajności pracowników.
Ponad 1/3 ankietowanych jest w pracy często rozkojarzona i rozproszona, a ponad 80% pracowników doświadcza przerywania wykonywanych zajęć z powodu różnych czynników zewnętrznych.
Projektując nowoczesne miejsce pracy należy pamiętać o wyraźnym wydzieleniu dedykowanych obszarów, zaaranżować miejsca do pracy kreatywnej, sale spotkań, pokoje do pracy w ciszy wspomagające koncentrację. Jeśli chodzi o pomieszczenia do pracy kreatywnej stawia się często na dużą przestrzeń (zgodnie z ideą mówiąca, że twórcze pomysły powstają przy wykonaniu choćby najmniejszej aktywności fizycznej), wygodne pufy czy sofy, wyraziste kolory, wysokie okna czy nawet cale ściany zewnętrzne ze szkła. Wspólne kuchnie, w których odbywają się nieformalne spotkania mogą być również źródłem inspiracji, dlatego stają się coraz popularniejsze.
Zgodnie z raportem opracowanym przez ekspertów HUMAN POWER, blisko 60% pracowników polskich firm nie robi sobie żadnych przerw w pracy, a niemal połowa badanych nie korzysta z potencjału, jakie dają przerwy regeneracyjne ponieważ nie potrafi lub nie ma warunków, by oderwać swoje myśli od pracy.
Maksymalny czas ludzkiego skupienia wynosi 90 min i po tym czasie zawsze powinien mieć miejsce odpoczynek. Regularność i jakość przerw w pracy zdecydowanie wpływa na wzrost efektywności. Chcąc uwzględnić ten aspekt, nowoczesne biura powinny zapewnić miejsca sprzyjające odpoczynkowi, tzw. pokoje relaksu. Najpopularniejszym rozwiązaniem na strefy służące regeneracji sił umysłowych i fizycznych są aranżacje „dla każdego”. Takie miejsca są tworzone w myśl zasady, że każdy pracuje i wypoczywa inaczej, znaleźć się tam może zatem konsola do gier, telewizor i fotele, ale również bieżnia czy stół do piłkarzyków. U światowych, korporacyjnych gigantów można spotkać też m.in. zjeżdżalnie, huśtawki i akwaria, ale również miejsca do skateboardingu, pozwalające poszaleć na deskorolce czy konsolę dla DJ'a, grającego muzykę podczas przerw pracowników.
- „Z wyników badania „Praca, moc, energia w polskich firmach” wyłania się obraz współczesnych pracowników żyjących w obawie, aby nic im nie umknęło oraz świata, w którym odpoczynek i regeneracja sił są traktowane jako strata czasu lub kolejny punkt do odznaczenia w agendzie. Nadmiar bodźców atakujących nasze organizmy w ciągu całego dnia pracy, a także po powrocie do domu, gdy wiele osób nadal jest dostępnych pod służbowym telefonem i adresem mailowym powoduje, że nasz umysł znajduje się w ciągłym trybie stand-by. Nawet nocny odpoczynek jest nadal formą czuwania” – mówi Maria Lorenc, HR Development Manager z Kinnarps Polska. – „Jeśli brak przerw wynika z niewłaściwego nawyku, to w zmianie zachowania można się wspomóc technologią. Jeśli jednak z niewłaściwej kultury organizacyjnej, wówczas wymagać to będzie bardziej zaawansowanego procesu zmiany”.
Częściej niż co drugi pracownik badany budzi się rano zmęczony, a trzech na dziesięciu pracowników śpi mniej niż zalecane minimum 6 godzin.
Uczucie zmęczenia po przebudzeniu jest spowodowane niedoborem snu i spadkiem efektywności po godzinie 14. Osoba, która przez wszystkie dni robocze spała mniej niż 6 godzin, może pod koniec tygodnia być tak ograniczona w sprawności psychoruchowej, jak gdyby miała we krwi około 1 promila alkoholu.
W nowoczesnych firmach pracownicy maja możliwość krótkiej 15 – 30 minutowej drzemki ok. godziny 13:00-15:00. Takie biura posiadają pokoje z wygodnymi tapczanami czy hamakami i specjalnym systemem oświetlenia. Zmieniające się kolory – od czerwonego po niebieski sprawiają, że pracownik czuje się „kołysany” do snu, a następnie łagodnie przywracany do świadomości.
- „Kawa, słodzone napoje, czy słodkie przekąski są jednym z najbardziej rozpowszechnionych metod radzenia sobie z poranną inercją senną w pracy. Należy jednak pamiętać, że jeśli ktoś się ciągle nie wysypia, to w zasadzie zaczyna efektywnie pracować dopiero koło południa, mimo że od rana jest fizycznie w pracy. To nie jest obiecująca perspektywa, ponieważ mniej więcej po 2-3 godzinach odczuje z kolei popołudniowy spadek energii, koło 15.00. W porównaniu z pracownikiem, który się wysypia, jest to pracownik o zupełnie innym potencjale do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Z pomocą mogą tu przyjść krótkie drzemki w ciągu dnia, jednak nadal niewiele firm to umożliwia.” – podsumowuje Małgorzata Czernecka, psycholog i ekspert ds. efektywności.
Blisko 80% pracowników przez większość dnia pracuje w jednej pozycji ciała. Skutkuje to bólami karku, szyi i nóg, na co uskarża się ponad połowa respondentów (54,6%).
Nowoczesne firmy proponują swoim pracownikom wydzielone miejsca do ćwiczeń, np. siłownię, organizują spotkania z trenerami, którzy prowadzą zajęcia, wpływające na rozciągnięcie i rozluźnienie ciała, jak np. jogę. Popularnością cieszą się również pokoje do relaksującego masażu. Młodzi pracownicy często rezygnują ze standardowych miejsc pracy jak biurka i krzesła, wolą wykonywać pracę na stojąco, w miękkich fotelach czy specjalnych siedziskach (worki do siedzenia czy duże piłki). Niektóre firmy poszły jeszcze o krok dalej i oferują swoim pracownikom… bieżnie z zamontowanymi laptopami do pracy.
Zagospodarowanie otwartej przestrzeni do pracy, spotykanej często w biurowcach to wyzwanie dla pracodawcy. Open space daje możliwość na stały kontakt ze współpracownikami i ciągłą wymianę pomysłów, jednocześnie nie przeszkadzając w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Wśród czynników, które mogą wpływać na komfort pracy i efektywność są m.in. dobrze rozmieszczone oświetlenie (z pozoru nieistotne odbicie światła w szybie czy monitorze może skutecznie) utrudnić wykonywana pracę. Istotna jest też akustyka – stosuje się w wykładziny z podkładem akustycznym oraz technologie maskowania dźwięku. To sprawia, że biurowy open space staje się bardziej przyjazny i komfortowy. Najistotniejsza jest jednak nieskrępowana wymiana informacji, dlatego tego typu biura coraz częściej składają się z kilku stref dedykowanych indywidualnej pracy w skupieniu, pracy zespołowej, prowadzeniu rozmów telefonicznych, spotkań lub miejsc relaksu. Zastosowanie znajdują mobilne ścianki, nowoczesne systemy meblowe, systemy siedzisk modułowych, szklane ściany działowe, a także specjalne tzw. „biurowe budki telefoniczne”, wpływające na komfort pracy oraz wspomagające efektywność.
…
Human Power to multi-dyscyplinarny zespół ekspertów - lekarzy, neurobiologów, dietetyków, psychologów, nauczycieli yogi, mindfulness, rehabilitantów, trenerów personalnych - specjalizujących się w zarządzaniu energią pracowników. Organizacja prowadzi badania, jak skutecznie zwiększać efektywność działania ludzi, wykorzystując ich naturalny, biologiczny potencjał. Programy szkoleń oraz kampanie edukacyjne z zakresu podnoszenia efektywności dobowej, oparte są o najnowsze, światowe wyniki badań z obszaru neurobiologii, psychologii behawioralnej, medycyny sportowej oraz dietetyki.
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk