Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Warszawa Business Run już w niedzielę

 

3 września z Emparku na Służewcu Biznesowym w Warszawie ruszy 4. edycja charytatywnego biegu Warszawa Business Run. Organizatorzy na starcie sztafety spodziewają się nawet 5,000 zawodników z ponad 330 firm. Cel to pomóc „stanąć na nogi” aż 8 osobom po amputacjach.



„Pobiegniesz, pomożesz” to główne hasło biegu. Fundacja  Poland Business Run, oraganizator, ma na celu wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Chęć pomocy, świetna atmosfera, zdrowa rywalizacja, a jednocześnie integracja pracowników wewnątrz drużyn sprawiają, że liczba uczestników z każdą edycją się powiększa. W tym roku pięcioosobowe sztafety wyruszą w niedzielę także w Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i po raz pierwszy w Lublinie. Do biegu w całej Polsce zarejestrowało się już ponad 21,000 zawodników.

Warszawa Business Run 2017 wystartuje w niedzielę o godzinie 10:30 z Emparku na Służewcu, gdzie zlokalizowana będzie również meta. Dystans do przebiegnięcia przez jednego zawodnika to 4,2 kilometra, czyli 21,0 km dla całego zespołu.

W tym roku warszawska edycja biegu rusza, by pomóc 8 osobom, które w wyniku choroby lub wypadku musiały poddać się amputacji i teraz potrzebują kosztownych protez i rehabilitacji, a także opieki psychologa. Na starcie staną reprezentanci ponad 330 firm, także tych, które są jednocześnie organizatorami biegu – Accenture, Goldman Sachs, Hays Poland, Marriott, PP ELPRO. Pobiegną nie tylko drużyny z dużych międzynarodowych korporacji, ale także pracownicy mniejszych przedsiębiorstw, sportowcy, aktorzy i ludzie kultury. Do grona tegorocznych ambasadorów warszawskiego biegu dołączyli m.in. Rafał Brzozowski, Aneta Todorczuk-Perchuć czy Marek Kościkiewicz. Do startu szykują się także dwie taneczne drużyny - Jana Klimenta oraz ze szkoły Dansinn Michała Malitowskiego. Wszystko po to, by pomóc potrzebującym.

Wśród beneficjentów Fundacji są osoby niepełnosprawne od urodzenia i takie, które straciły kończyny w wyniku choroby lub tragicznego wypadku. Naszym celem jest sfinansowanie protez i rehabilitacji, których koszt zwykle przekracza ich możliwości finansowe. Serce rośnie, patrząc na stale powiększającą się grupę ludzi, którzy co roku dołączają do inicjatywy, by nam w tym pomóc – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Dodatkowo, w tym roku Warszawa i Poland Business Run wspierają promocyjnie konsorcjum „Mobilux”. Przewodzi mu Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Politechnikami: Częstochowską, Śląską i Opolską. Celem konsorcjum jest zbudowanie prototypu narzędzia podobnego do popularnego Segway’a dla osób z przerwanym rdzeniem kręgowym przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy medycyny i techniki, m.in.: technologii 3D, wirtualnej rzeczywistości, inteligentnych tkanin oraz układów żyroskopowych.

Poland Business Run organizowany jest w Warszawie już po raz czwarty. Imprezę objęła swoim honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy p. Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wydarzenie od samego początku łączy charytatywną pomoc, promocję aktywnego stylu życia i integrację społeczności lokalnej z biznesem. Od pierwszej edycji Poland Business Run udało się zmienić życie już 138 osób, które teraz same wspierają kolejnych potrzebujących.

WBR – bo tak skrótowo organizatorzy nazywają ten projekt – to także Święto Wolontariatu. Na placu o dobrą atmosferę będzie bowiem dbało aż 500 ochotników, wypełniając pomarańczowym kolorem swoich koszulek wszystkie strefy miasteczka biegacza i newralgiczne punkty na trasie. Podczas tego wydarzenia traktujemy wolontariuszy z pełnym rozmachem warszawskiego biznesu – zapewniając im pyszne jedzenie, ciekawy „pakiet startowy” i dodatkowe atrakcje. To też szansa na powiedzenie gromkiego „dziękuję” tej grupie wrażliwych społecznie warszawiaków i podkreślenie, jak ważne dla organizatorów jest ich wsparcie.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
gam_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł