Ogólnopolska Karta Seniora dla Jacka Wszoły i Wirginii Szmyt DJ Wikii!
Stowarzyszenie MANKO jest niezależną Organizacją Pożytku Publicznego, organizatorem kampanii społecznych (m.in. Lokal BEZ papierosa, Polska BEZ dymu, RyzyKOchania, Nie pal przy dziecku, Palenie jest słabe, Życie zaczyna się po 60-tce), koordynatorem programu Ogólnopolskiej Karty Seniora, organizatorem Ogólnopolskich Senioraliów w Krakowie oraz wydawcą ogólnopolskiego magazyny senioralnego Głos Seniora. Stowarzyszenie MANKO pomaga i działa społecznie już od ponad 18 lat.
Program Ogólnopolskiej Karty Seniora skierowany jest do osób, które ukończyły 60 rok życia i chcą skorzystać ze zniżek w prawie 900 punktach, instytucjach oraz ośrodkach zdrowia w całej Polsce. W ramach projektu Miasto Przyjazne Seniorom Stowarzyszenie MANKO ściśle współpracuje z ponad 46 miastami i gminami w całej Polsce, w których seniorzy mogą wyrobić lokalną edycję Karty w wyznaczonych do tego urzędach.
Swoją Kartę posiada już prawie 100 tysięcy seniorów. Wyjątkowe, symboliczne egzemplarze Ogólnopolskiej Karty Seniora podczas uroczystego spotkania w Kinie Muranów otrzymała Wirginia Szmyt DJ Wika - Ambasadorka Głosu Seniora i najstarsza didżejka w Polsce oraz Jacek Wszoła - polski lekkoatleta i złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Podczas spotkania nowi Ambasadorowie Ogólnopolskiej Karty Seniora opowiedzieli o łamaniu stereotypów, kształtowaniu i utrwalaniu wśród seniorów aktywnej postawy oraz o tym, że wiek nie powinien stanowić przeszkody w realizowaniu własnych pasji. Zdaniem naszych gości tylko od nas zależy, jak wyglądać będzie jesień naszego życia. Nie powinniśmy wsłuchiwać się w krążące negatywne przekonania o seniorach, bo sami określamy, czym dla nas jest wiek 60+.
Podczas spotkania na widowni obecny był Pełnomocnik Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dr n. pr. Marek Woch oraz Radna Izabela Skonecka, która opowiadała, dlaczego Gmina Konstancin-Jeziorna zdecydowała się przystąpić do programu Ogólnopolskiej Karty Seniora.
Zachęcamy wszystkich Seniorów 60 + do korzystania z Ogólnopolskiej Karty Seniora, która jest programem bezpłatnym i bezterminowym. Kartę można otrzymać w biurze Stowarzyszenia Manko, al. Słowackiego 46/30 w Krakowie lub poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.glosseniora.pl i wysłanie go pocztą tradycyjną. Dodatkowo, w miastach partnerskich Karty wydawane są w wyznaczonych do tego Urzędach, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Klubach Seniora oraz podczas targów i wydarzeń dla seniorów.
Program Ogólnopolskiej Karty Seniora wspierają nasi Ambasadorowie: Krzysztof Zanussi, Helena Norowicz, Aleksander Doba, Urszula Szczurek, Maria Pstrong, Tadeusz Ferenc.
W konferencji uczestniczyli:
Wirginia Szmyt DJ Wika - najstarsza DJ-ka w Polsce, aktywistka działająca na rzecz seniorów, współorganizatorka parad seniorów, dancingów międzypokoleniowych i Ogólnopolskich Senioraliów w Krakowie. Przez większość życia pracowała z trudną młodzieżą jako pedagog szkolny.
Jacek Wszoła - polski lekkoatleta, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, który specjalizował się w skoku wzwyż. Pasjonat zdrowego i aktywnego stylu życia.
Łukasz Salwarowski - prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor naczelny Głosu Seniora, aktywista czynnie działający społecznie od 20 lat, inicjator projektów realizowanych w Stowarzyszeniu, PRowiec, marketingowiec, szkoleniowiec, antytytoniowiec - jednym słowem człowiek orkiestra.
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk