Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Na fali do zdrowia

 

Współczesna medycyna czerpie pełnymi garściami z rozwoju nowoczesnych technologii z zakresu informatyki, biologii czy fizyki. Innowacyjne rozwiązania okazują się być nie tylko skuteczniejsze od tych znanych od lat - są także bardziej bezpieczne i znacznie szybciej łagodzą dolegliwości bólowe. Fala uderzeniowa jest jednym z osiągnięć medycyny, które łączy w sobie te trzy elementy, dzięki czemu przywraca zdrowie szybko i trwale, zwłaszcza w przypadkach chronicznego bólu.


Nieinwazyjnie i skutecznie

Terapia pozaustrojową falą uderzeniową wykorzystuje lecznicze właściwości fali akustycznej, która stymuluje procesy samouzdrawiania się organizmu. Wysokie, skokowe ciśnienie uwalniane w bardzo krótkim czasie przez specjalistyczny aparat, pozwala precyzyjne trafić w ognisko bólu. Fala uderzeniowa jest metodą nieinwazyjną. – Dzięki penetracji w głąb ciała, przy odpowiednio dobranych parametrach zabiegowych, terapia ta jest skuteczna w leczeniu procesów chorobowych zlokalizowanych zarówno w powierzchniowych, jak i w głębszych tkankach – mówi mgr Katarzyna Matyjasik, fizjoterapeuta z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia. Niezwykłym atutem tej metody jest krótki czas zabiegu oraz szybko zauważalna poprawa stanu zdrowia. Szczególną popularność fala uderzeniowa zyskuje w fizjoterapii.

Fala rosnącej popularności

Dzięki zaawansowanym badaniom, zakres wykorzystywania fali uderzeniowej w medycynie stale rośnie. Metoda stosowana jest w urologii, ortopedii i medycynie estetycznej. Rekomendowana jest również w terapii urazów sportowców. – Lista dolegliwości, które mogą zostać wyleczone dzięki fali uderzeniowej jest coraz dłuższa. Bóle pourazowe kończyn takie jak kolano biegacza, skoczka czy łokieć tenisisty, bolesność barku lub nadgarstka, bóle więzadeł i przyczepów mięśni, zapalenie ścięgna Achillesa, ostroga kości piętowej to tylko niektóre przykłady schorzeń, w przypadku których zastosowanie fali przynosi doskonałe efekty - tłumaczy Katarzyna Matyjasik z MedPolonii. – Fala uderzeniowa między innymi przyspiesza metabolizm i przebudowę tkanek, poprawia mikrokrążenie w miejscu zabiegu, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, powoduje dezintegrację zwapnień czy też zmniejsza napięcie mięśni – dodaje.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania dla terapii falą uderzeniową? – Zabiegowi nie mogą być poddawane osoby w trakcie terapii nowotworowej, z ostrym i powracającym procesem zapalnym, krótko po zawale serca czy z problemami krzepnięcia krwi. Nie zaleca się fali uderzeniowej kobietom w ciąży, pacjentom z wszczepionym rozrusznikiem serca, osobom ze zdiagnozowaną osteoporozą i w trakcie leczenia z użyciem sterydów – wyjaśnia Katarzyna Matyjasik.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest przy użyciu głowicy wraz z żelem sprzęgającym. Liczba uderzeń oraz pozostałe parametry dobierane są w zależności od jednostki chorobowej. Terapia, nieznacznie bolesna, obejmuje kilka zabiegów trwających przeciętnie od 3 do 5 minut, wykonywanych 3 lub 4 razy z tygodniową przerwą. Fala uderzeniowa jest metodą niewymagającą znieczulenia i nieposiadającą efektów ubocznych. Jedną z największych zalet terapii jest połączenie leczenia objawowego z przyczynowym oraz długotrwały rezultat, który zmniejsza możliwość nawrotu dolegliwości do minimum.

Fala zwyciężająca ból

Fala uderzeniowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dążą do powrotu do zdrowia i sprawności mechanicznej organizmu. Przywrócenie mobilności pacjenta za pomocą kilku nieinwazyjnych, w pełni bezpiecznych i skutecznych zabiegów to główne atuty innowacyjnej terapii, która zyskuje coraz większą popularność, zarówno wśród chorych, jak i lekarzy. Fala uderzeniowa to przykład na to, iż walka z bólem może być nie tylko zwycięska, lecz także przebiegać w sposób bezpieczny i dający szybki efekt terapeutyczny.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg
Wyszukaj artykuł