Farmaceuta radzi
Biorę dużo różnych leków i boli mnie żołądek. Boję się, że dojdzie do uszkodzenia żołądka albo wrzodów. Czy jest jakiś sposób żeby temu zapobiec?
W przypadku jednoczesnego i systematycznego stosowania wielu leków, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości dyspeptycznych takich jak: ból brzucha, zgaga, pieczenie w przełyku. Ma to związek z uszkadzaniem błony śluzowej żołądka na wskutek przyjmowanych leków i zwiększonego wydzielania kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka, co powoduje jego perforację.
Najpopularniejszym sposobem walki z nadkwasotą i potencjalnymi wrzodami jest przyjmowanie leków zobojętniających kwas solny tzw. alkalizujących np. w formie mleczek do picia: Alugastrin, Gelatum Alumini Phosphorici, Manti lub tabletek do ssania: Rennie, Manti, Maalox. Działanie tych leków jest krótkotrwałe, a jednocześnie naraża na interakcje z innymi lekami zażywanymi przez pacjentów (nasercowe, nadciśnieniowe, sterydy).
Popularniejszą i skutecznie ją grupą leków są tzw. inhibitory pompy protonowej, czyli hamujące wydzielanie soku żołądkowego. Można je kupić bez recepty, są to m.in. Bioprazol bio, Anesteloc max, Controloc Control. Odznaczają się wysokim poziomem bezpieczeństwa i dobrą tolerancją przez organizm. Należy przestrzegać szczególnie zasady ich przyjmowania: rano na czczo(ok.15-30 min) przed śniadanie.
Prowadzę siedzący tryb życia, przez co cierpię na zaparcia. Jak mogę temu zaradzić?
W dzisiejszych czasach zaparcia stanowią dość częsty problem niezależnie od wieku i płci. Jest to często spowodowane niewłaściwymi nawykami żywieniowymi, jak i siedzącym trybem życia, brakiem ruchu. Stosowanie popularnych preparatów przeczyszczających opartych na ziołach: senesie, kruszynie, rzewieniu czy aloesie (Xenna, Radirex, Alax) jest skuteczne i bezpieczne doraźnie, ale nigdy nie powinno się stać regularną metodą na pozbycie się zaparć, ponieważ powyższe preparaty działają drażniąco na błonę śluzową dolnej części jelita, powodując ich perforację, oraz przyzwyczajają jelita do tzw. sztucznej wspomaganej pracy. Do problemu wypróżnień należy podejść bardziej kompleksowo:
- zmienić dietę na regularną i lekkostrawną, wzbogaconą o dużą ilość błonnika który rozluźnia stolce. W aptekach są dostępne wysokobłonnikowe preparaty, które można włączyć do diety: Colon C, Jeliton, Xenea błonnik, Laxina.
- zmniejszyć spożywanie słodyczy i tłuszczów, a zwiększyć spożywanie warzyw i owoców
- pić dużo płynów
- zmienić tryb życia na bardziej aktywny.
W okrasie jesienno-zimowym często mam obniżony nastrój. Jak sobie z tym poradzić nie stosując silnych leków na receptę?
Wraz z nadejściem pory jesienno-zimowej nasz dobry nastrój ulega pogorszeniu. Krótsze dni, mniejsza ilość słońca, dżdżyste dni nastrajają melancholijnie.
Do farmakologicznych sposobów z walką z jesienną depresją zaliczamy preparaty z wyciągiem z dziurawca. Jego mechanizm działania jest zbliżony do leków przeciwdepresyjnych, ale słabszy. Do najpopularniejszych preparatów zawierających dziurawiec zaliczamy: Deprim, Silenil, Positivum. Podczas kuracji tymi lekami należy uważać na słońce, gdyż dziurawiec zalicza się do roślin fotouczulających oraz na to, iż może wchodzić w interakcje z innymi lekami.
Jakie witaminy i suplementy diety przyjmować podczas ciąży dla prawidłowego rozwoju płodu?
Ciąża jest wyjątkowym stanem w życiu kobiety, kiedy to wzmożona troska o siebie jak i o maluszka jest naturalna i zrozumiała. Oprócz prowadzenia zdrowego, higienicznego trybu życia, jak i stosowania racjonalnej i zbilansowanej diety, warto pomyśleć o suplementacji witamin i minerałów, szczególnie wtedy, gdy ciąża przebiega w okresie jesienno-zimowym i brak jest dostępu do naturalnego źródła witamin.
Preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących zawierają odpowiednio dobrany kompleks witamin i minerałów, ale należy zwrócić szczególną uwagę na to, by taki preparat był wzbogacony w jod, gdyż jego niedobór w życiu płodowym może prowadzić do poważnych wad rozwojowych. Kolejnym ważny składnikiem jest kwas foliowy, odpowiadający m.in. za rozwój układu nerwowego płodu.
Ostatnio widać wzmożony trend na suplementację kwasów Omega 3(przede wszystkim DHA) w ciąży. Wpływa on na prawidłowy rozwój wzroku, na zdolności postrzegania i inteligencję dziecka.
Na półkach aptecznych jest sporo preparatów polecanych paniom w ciąży. Na szczególną uwagę zasługuje Pharmaton Martuelle, który w swoim składzie zawiera zarówno witaminy, minerały jak i kwasy DHA. Oprócz tego polecamy Falvit mama (dobry skład, przystępna cena), Prenatal Clasic, Prenatal Complex (dodatkowo z wyciągiem z imbiru, łagodzącego dolegliwości początkowego okresu ciąży), Feminatal.
Magnez pomocny jest w łagodzeniu objawów stresu? Kiedy najlepiej go przyjmować i w jakiej dawce?
Niedobór magnezu w diecie współczesnego człowieka jest spowodowany jego zmniejszoną ilością w wodzie pitnej, jak i w pożywieniu, szczególnie pochodzenia roślinnego. Często przyczyną niedoboru magnezu bywają kuracje odchudzające, alkoholizm, silne stresy.
Magnez w organizmie bierze udział we wszystkich reakcjach związanych z wytwarzaniem i zużywaniem energii, jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego. Głównymi objawami niedoboru są kurcze mięśniowe, drgania powiek, większa podatność na stres, bóle w okolicach serca, kłucia, zwiększona podatność na infekcje.
Przy wyborze preparatu magnezowego należy zwrócić uwagę na dawkę magnezu i na postać chemiczną w jakiej magnez jest podany. Przyjmuje się, że najlepiej przyswajalne i wchłanialne są sole organiczne magnezu:
- - mleczan (MgB6, Magvit B6, Maglek, Magne B6)
- - cytrynian (Magnefar)
- - asparginian (Filomag B6, Laktomag B6).
Do nowości zaliczamy formy chelatowane megnezu, takie połączenie pozwala na dostarczenie magnezu w formie niezmienionej do miejsca optymalnego jego wchłaniania, czyli jelita cienkiego. Takim preparatem jest Chela-mag B6.
Optymalną dawką magnezu dla osoby dorosłej wg najnowszych wytycznych jest 250-400 mg jonów czystego magnezu. Należy również pamiętać, że najlepszymi preparatami magnezu są te, które zawierają dodatkowo witaminę B6, gdyż wpływa ona na lepsze jego wchłanianie i dłużej pozwala na magazynowanie go w komórkach.
Stosowałem wiele szamponów przeciwłupieżowych, jednak na dłuższą metę, żaden nie był mi w stanie pomóc. Czy są jakieś kuracje (środkami naturalnymi i specjalistycznymi), dzięki którym załagodzę ten problem?
Łupież jest naturalnym następstwem złuszczania się warstwy rogowej naskórka. W mniejszym stopniu zachodzi na skórze głowy każdego człowieka, ale przypadki nasilone świadczyć mogą o stanie chorobowym. Tak, jak rodzajów łupieżu jest kilka (suchy, tłusty, pstry), tak i przyczyn jego powstania może być kilka (nadmierna praca gruczołów łojowych, drożdżaki, grzyb).
W aptekach najczęściej można spotkać szampony zawierające w swoim składzie kwas salicylowy, siarkę, smołę pogazową , dziegcię mineralne. Składniki te mają za zadanie hamować odnowę naskórka oraz złuszczać owy naskórek.
W przypadku braku skuteczności powyższych środków warto sięgnąć po preparaty z ketokonazolem i octopiroxem – substancjami przeciwgrzybiczymi, które dodatkowo normalizują czynności wydzielnicze gruczołów łojowych oraz łagodzą świąd.
Prowadzę bardzo higieniczny tryb życia, jednak często cierpię na zapalenie narządów rodnych. Co może być tego przyczyną i jak temu zapobiegać?
Chciałabym uczęszczać na basen, jednak boję się, że zapalenia będą ciągle powracać.
Miejsca intymne kobiety są szczególnie podatne na infekcje i stany zapalne zdarzają się kobietom dbającym o higienę. Przyczynia się do tego m.in.
stosowanie antybiotyków, które zaburzają naturalną florę bakteryjną narządów rodnych
- urazy, otarcia
- korzystanie z publicznych toalet i basenów
- noszenie zbyt obcisłej bielizny
- stosowanie środków myjących o nieprawidłowym pH
- zarażenie od partnera
Stany zapalne są najczęściej wywołane przez bakterie, grzyby i większość leków zwalczających infekcje jest ordynowana przez lekarza ginekologa.
Łagodne stany zapalne łagodzą preparaty dostępne w aptekach bez recepty:
-globulki z propolisem
-globulki z nagietkiem
-krem clotrimazol
-Feminella Vagi C (preparat z wit.C zakwaszającą natrualne pH pochwy)
-Cicatridina (zawiera kwas hialuronowy regenerujący błonę śluzową i przyspieszający gojenie się otarć, ranek)
-Floragyn
By jednak zapobiegać podatności na stany zapalne warto stosować preparaty zawierające „dobre kultury bakterii” np. dopochowowo: Lacotvaginal, Ecovag, doustnie: Provag, Lacibios femina.