PIĘKNO DLA ZROWIA CZ.III : ODŻYWIANIE SKÓRY PO LECIE
Piękna opalenizna, to nie jedyny ślad pozostawiony przez lato na naszej skórze. Dla wielu z nas to również skóra przesuszona słońcem, z odstającymi skórkami i ciemnymi plamkami, które chciałybyśmy ukryć… a jeśli w upały większość czasu spędzałaś w klimatyzowanym biurze to także szara zmęczona cera, która wola o pomoc! Beata Wawrzos, Personalny Doradca Kosmetyczny radzi, jak sobie poradzić z każdym z tych problemów.
Jak zadbać o skórę po lecie?
Każda z nas chciałaby mieć skórę gładką i promienną. Nie wszystkie zdajemy sobie sprawę jakie to proste. Odpowiedzą na wszelkie potrzeby skóry jest multimasking!
Co to takiego?
Multimasking to najbardziej efektywny proces dostarczania skórze wielu właściwości odżywczych. Polega na jednoczesnej aplikacji kilku maseczek, w zależności od potrzeb skóry. Łączenie różnych maseczek w tym samym czasie jest jak „koktajl” dobrych dla skóry właściwości. Sama idea takiej pielęgnacji pochodzi z Południowej Korei, gdzie dla Koreanek nakładanie maseczek jest kluczowym krokiem w schemacie pielęgnacji, który traktują jak absolutny nawyk, a nie ratunek dla skóry.
Jakich maseczek powinnaś używać?
Jeśli Twoja skóra jest pozbawiona blasku, ma nierówny koloryt, wybierz maseczkę, która ją rozświetli i ukoi oraz wszelkie produkty z witaminą C, które świetnie odżywiają i regenerują. Polecam Rozświetlająco-Wygładzającą Maseczkę TimeWise® oraz Serum +C TimeWise® z aktywną witaminą C.
A co jeśli skóra jest bardzo sucha lub wręcz odwrotnie… tłusta lub mieszana?
Odpowiednia równowaga dla skóry mieszanej to pielęgnacja, która połączy potrzeby skóry przetłuszczającej się i skóry suchej. Zazwyczaj jest to połączenie przetłuszczającej się strefy T (czoło, nos, broda) ze skórą zdecydowanie przesuszoną na policzkach. Na miejsca, gdzie jest sucho aplikuj maski posiadające mocno nawilżające składniki. Na przetłuszczające się strefy, wybierz maseczki z kwasem salicylowym lub aktywnym węglem. Polecam Głęboko Oczyszczającą Maskę z Aktywnym
Węglem Clear Proof® oraz Żelową Maseczkę Odżywczo-Nawilżającą TimeWise®
A jak poradzić sobie z efektami zmęczenia widocznymi pod oczami i zaczerwienioną, podrażnioną skórą?
Wiele osób boryka się z problemami zaczerwienionych policzków – ta reakcja występuje u nich tylko w tej strefie. W takim przypadku powinniśmy stosować maseczki z kojącymi składnikami, takimi jak rumianek i aloes. Jeśli skóra do tego jest szara, zmęczona i pozbawiona blasku to pomoże maseczka ze składnikami przeciwutleniającymi i kwasem hialuronowym. Warto pamiętać również o nawilżaniu skóry pod oczami. Dzięki temu zniwelujesz cienie i będziesz wyglądać na wypoczętą. Moje ulubione produkty do takich zadań specjalnych to Żelowa Maseczka Odżywczo-Nawilżająca TimeWise® oraz niezawodny Kojący Żel po Oczy Indulge®
Co poradzisz kobietom, które chciałyby zwalczyć oznaki starzenia skóry?
Drobne linie i zmarszczki oraz cienie pod oczami to problemy, które spędzają sen z powiek wielu kobietom! Czasy, w których żyjemy, niedobór snu, negatywne czynniki środowiskowe – to wszystko wzmaga takie problemy. Dlatego właśnie tak ważne jest dostarczenie skórze wszystkich niezbędnych składników. Odpowiednia pielęgnacji codzienna powinna być wzmocniona produktami silnie odżywiającymi np.: Liftingującą Biocelulozową Maską TimeWiseRepair® .
I maseczki wystarczą?
Nie. Idąc przykładem Koreanek, jeśli chcesz mieć piękną, gładką skórę to multimasking wprowadź do regularnego schematu pielęgnacji. Każdego dnia pamiętaj o 5 krokach codziennego dbania o skórę i dodatkowo 2 razy w tygodniu aplikuj „koktajl odżywczy” z maseczek, a skóra odwdzięczy Ci się z pewnością pięknym i zdrowym wyglądem!
Jak widać do zdrowego i pięknego wyglądu nie ma drogi na skróty. Ale może to i lepiej? Chwila poświęcona samej sobie to korzyść zarówno dla naszego wyglądu jak i samopoczucia!
Beata Wawrzos
Personalny Doradca Kosmetyczny
FB: @beatawawrzos.mk
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk