Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

JAK ZADBAĆ O KONDYCJĘ SWOJEGO MÓZGU?


Jak wszystkie nasze narządy, również i mózg się starzeje. Neurony giną i już się nie odradzają. W związku z tym, niektóre funkcje, jak na przykład pamięć stają się mniej wydajne. Na szczęście, dzięki kilku trikom i prostym ćwiczeniom możemy chronić nasz mózg przed efektami starzenia.

 

 

1. Dobry sen

Znaczenie snu w regeneracji mózgu nie jest przesadzone. Higiena snu, dobre przyzwyczajenia i przespane noce to podstawa, aby mózg mógł funkcjonować na najwyższych obrotach w ciągu dnia. Podczas snu połączenia między neuronami regenerują się i wzmacniają, a organizm walczy z efektami starzenia.

2. Właściwa dieta

Zachowując równowagę i zdrowie na talerzu dbamy o swój organizm. Ważne, aby w naszym jadłospisie występowały wszystkie rodzaje produktów, zwłaszcza witaminy z grupy B12, niezbędne kwasy tłuszczowe oraz cynk, które wpływają na dobrą kondycję mózgu. Warto zapytać swojego lekarza, jaka żywność będzie najbardziej wartościowa.

3. Gimnastyka umysłowa

Udowodniono, że poprzez ćwiczenia można stymulować mózg i tym samym zachować jego sprawność. Krzyżówki czy sudoku to nie tylko rozrywka, ale i doskonały trening dla naszej głowy.


4. Medytacja

Taka aktywność przynosi wiele korzyści. Ćwiczenia polegające na celowym skupieniu poprawiają nasze procesy poznawcze, a tym samym stymulują naszą zdolność koncentracji.


5. Sport

To zdrowie, wiadomo. Aktywność fizyczna zdecydowanie wpływa na naszą formę również poprzez produkcję endorfin. Ten naturalny „znieczulacz” poprawia samopoczucie i chroni nasz mózg.


6. Panowanie nad stresem

Negatywne emocje, takie jak stres mogą zaszkodzić naszemu mózgowi. Długotrwały stres zostawia ślady zwłaszcza w funkcjonowaniu naszej pamięci. Czasami więc po prostu trzeba odpuścić, zalecenie lekarskie.


7. Poczucie szczęścia

Umiejętność nabrania dystansu do trudnych sytuacji oraz pełnego korzystania z osiągniętych sukcesów pomaga pozostać optymistą i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Osoby radosne są zazwyczaj w lepszym zdrowiu psychicznym niż pozostałe. Jeśli połączymy aktywność umysłową i fizyczną, nasze mózgi będą nam wdzięczne.


8. Aktywne życie towarzyskie

Osoby, otaczające się innymi ludźmi są nie tylko szczęśliwsze, ale mają też sprawniejsze umysły. Nasi bliscy mają wpływ na naszą emocjonalną równowagę.


9. Nauka nowych rzeczy

Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się czegoś nowego. Stawianie sobie wyzwań i wyznaczanie celów podtrzymuje aktywność naszego mózgu, a tym samym dostarcza kolejne powody do radości. Same plusy.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł