Życie nie kończy się po 60! Relacja z IV Ogólnopolskich Senioraliów w Krakowie
W tegorocznej edycji Ogólnopolskich Senioraliów wzięło udział ponad 1000 osób z całej Polski. To dowód, że wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu swoich pasji, a życie jest po to, by z niego nieustannie korzystać. 15 września Kraków należał do seniorów.
Stowarzyszenie MANKO już od 4 lat organizuje w Krakowie Ogólnopolskie Senioralia. Akcje mają na celu aktywizację osób starszych. Tegoroczna kampania zwrócona była przede wszystkim do seniorów niezrzeszonych w organizacjach. Wielu z nich zyskało pretekst by wyjść z domu, poznać nowych ludzi i spędzić czas inaczej niż zwykle.
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Mariackim. Następnie kolorowa parada seniorów przeszła ulicami Karkowa do Kina Kijów na część wykładową.1000 osób , w tym przedstawiciele ponad 50 organizacji seniorskich pokazali, jak pięknie można cieszyć się życiem i korzystać z niego bez względu na wiek
W Kinie Kijów wszyscy seniorzy mogli skorzystać z pakietu bezpłatnych badań, wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach oraz wysłuchać wykładów poświęconych zdrowiu, bezpieczeństwu, ekonomi oraz aktywizacji społecznej w lokalnych środowiskach. Była to okazja, by każdy uczestnik sprawdził swój stan zdrowia i skorzystajał z przygotowanych badań przesiewowych
i profilaktycznych, słuchowych, wzroku oraz spirometrii.
Część wykładowa również obfitowała w ciekawe wystąpienia. DJ Wika przekonała wszystkich, że istnieje lek na samotność, Marek Pilch udowodnił, że po 60 - tce można żyć aktywnie i wygrywać maratony, a kilkanaście Pań - laureatek konkursu Stylowa Seniorka - pokazały, że można być pięknym niezależnie od metryczki.
Stowarzyszenie MANKO zadbało również o część rozrywkową - na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca "Małe Słowianki", który zainaugurował wydarzenie oraz Zespół „Prasłowianki”. Zwieńczeniem wydarzenia była międzypokoleniowa potańcówka integracyjna z Ambasadorką Głosu Seniora Wirginia Szmyt DJ-Wiką.
Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem m.in. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, Prezydenta Miasta Krakowa, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów.
Również Tak dla Zdrowia ® miało swój wkład w tą nietypową imprezę obejmując ją patronatem medialnym. Inicjatywa zdecydowanie zasługująca na kontynuację!
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk