Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Zawody mobilne szczególnie potrzebują ubezpieczenia zdrowotnego

Badania rynku ubezpieczeń zdrowotnych wykazują, że w przypadku profesji mobilnych szybki dostęp do lekarza jest szczególnie ważny. Mowa zwłaszcza o kierowcach i przedstawicielach handlowych, znajdujących się na liście zawodów deficytowych. Tym samym ubezpieczenie zdrowotne staje się ważnym argumentem w procesie rekrutacji.

Dostęp do prywatnych przychodni pełni coraz większą rolę w procesie rekrutacji pracowników. Tak wynika z badań dotyczących zadowolenia polskich pracowników z warunków pracy, ich oczekiwań wobec pracodawcy oraz czynników skłaniających do wybrania konkretnej oferty. Oferowanie pracownikom niepublicznej pomocy medycznej w formie np. grupowego ubezpieczenia zdrowotnego ma również wpływ na codzienne funkcjonowanie firmy.

Ułatwienie codziennych obowiązków

Dostęp do prywatnej opieki medycznej to zwiększony komfort pracy dla grup zawodowych o wysokim stopniu mobilności np. profesjonalnych kierowców i przedstawicieli handlowych. Nietrudno zatem wyobrazić sobie sytuację, gdy osoby służbowo podróżujące po kraju zostają zmuszone do skorzystania z pomocy lekarskiej z dala od miejsca zamieszkania bądź siedziby firmy.

Grupowe ubezpieczenia zdrowotne oferują dostęp do placówek medycznych zlokalizowanych w całej Polsce. Dotyczy to nie tylko aglomeracji miejskich, ale także mniejszych miejscowości i miasteczek. Dzięki współpracy z ogólnopolskimi i regionalnymi sieciami przychodni, a także samodzielnymi jednostkami ubezpieczeni mają zapewnioną taką samą pomoc niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Jest to ważna korzyść podkreślana przez współpracujące z nami firmy – dodaje Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Scentralizowana rejestracja wizyt i badań to pomocny element ubezpieczenia. Dzięki niej ubezpieczony nie musi samodzielnie szukać najbliższej placówki medycznej. Wystarczy, że zadzwoni do centrum umawiania wizyt ubezpieczyciela, a konsultant zaproponuje najbliższy możliwy termin wizyty oraz doradzi w wyborze przychodni. Istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują dostęp do aplikacji mobilnej, dzięki której nie tylko można zamówić wizytę, ale również sprawdzić listę najbliższych poradni. Wbudowana w narzędzie nawigacja podpowie także jak najszybciej do nich dotrzeć.

Wsparcie w rekrutacji

Wzmacniania wizerunku przyjaznego pracodawcy w związku z rekrutacją pracowników to aspekt, którego nie można pominąć. Dotyczy to zwłaszcza wymienionych wcześniej zawodów: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, a także przedstawiciele handlowi znajdują się na liście 23 zawodów deficytowych wskazanych w ramach raportu Barometr zawodów 2017, przygotowanego na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Potrzeby rynku rosną i zapotrzebowanie na profesjonalnych kierowców sięga kilkudziesięciu tysięcy a nawet 100 tys. osób. To powinno skłonić pracodawców do kreowania przyjaznych warunków pracy.

Z prowadzonych przez nas obserwacji wynika, że sytuacja zatrudnionych w polskich firmach ulega zmianie. Zainteresowanie naszą ofertą wyrażają nie tylko duże firmy, ale również przedstawiciele sektora MSP. Pokazuje to, że oferowanie pracownikom dostępu do prywatnej opieki medycznej, za pośrednictwem grupowych ubezpieczeń zdrowotnych, powoli staje się coraz bardziej powszechne. Wpływ ma na to nie tylko zmiana podejścia pracodawców, ale również rozwój rynku polis zdrowotnych. Praktyką rynkową w przypadku ubezpieczeń grupowych jest negocjowanie warunków celem stworzenia planu ochrony adekwatnego do potrzeb przedsiębiorstwa. Co więcej, również ceny polis są coraz bardziej atrakcyjne i nie stanowią nadmiernego obciążenia finansowego dla firmy. Istnieje również możliwość podzielenia kosztów składki pomiędzy pracodawcę a pracownika – dodaje Małgorzata Jackiewicz z SALTUS Ubezpieczenia.

Jedną z przewag decydujących o wizerunku firmy są benefity pozapłacowe. Zapewnienie prywatnej opieki medycznej jest najbardziej oczekiwanym rozwiązaniem. Potwierdza to raport Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2017 roku przygotowanego przez Sedlak & Sedlak, z którego wynika, że aż 48% ankietowanych uważa ten benefit za najbardziej pożądany.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł