Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Przepis na olejek z oregano - krok po kroku

 

Olejek z oregano to wyjątkowa mikstura, która nie tylko doda smaku naszej kuchni, ale przede wszystkim zaradzi na wiele dolegliwości. W okresie jesiennozimowym warto mieć pod ręką flakonik z takim właśnie domowej roboty olejkiem.


 

Składniki:

  • ½ filiżanki listków oregano
  • ½ filiżanki ulubionej oliwy lub oleju, np. oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego, migdałowego lub z pestek winogron.
  • Szklana buteleczka z korkiem

 

Przygotowanie:

1. Dokładnie umyć i wysuszyć listki oregano.

2. Zmiażdżyć listki np. w moździerzu, aby uwolnić wszystkie naturalne olejki.

3. W innym naczyniu podgrzać trochę wybraną oliwę, można to zrobić w kuchence mikrofalowej. Nie doprowadzać do wrzenia!

4. Wlać do szklanej buteleczki podgrzaną oliwę wraz z utłuczonymi listkami oregano oraz olejkiem, który z nich wypłynął. Zamknąć szczelnie butelkę i energicznie wymieszać, aby wszystkie składniki się połączyły. Umieścić butelkę w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.

5. Pozwolić składnikom przeniknąć się nawzajem, przez co najmniej dwa tygodnie.

6. Po tym czasie można korzystać z gotowego olejku, w celach kulinarnych, terapeutycznych czy estetycznych.

 

Stosowanie lecznicze:

  • Na bóle mięśniowe i stawowe: delikatnie masować bolące miejsca małą ilością olejku.
  • Na bóle reumatyczne: Wymieszać 3 łyżki olejku z oregano z łyżką olejku migdałowego i masować okrężnymi ruchami bolące miejsce.
  • Na bóle zębów: wylać kilka kropel olejku na sterylny gazik i wetrzeć w bolący ząb.
  • Na infekcje bakteryjne: rozpuścić 2 krople olejku w szklance wody i wypić.
  • Na katar, zatkany nos i podrażnione gardło: Można robić inhalacje na bazie olejku lub rozpuścić 2 jego krople w szklance wody i wypić.
  • Aby zdezynfekować dłonie: Rozpuścić 10 kropli olejku w 2 łyżkach oleju kokosowego. To sposób na dezynfekcję rąk i ich ochronę przed wszelkimi czynnikami zakaźnymi.

 

 

Przeciwskazania i efekty uboczne:

Pomimo wszystkich dobrodziejstw jakie oferuje nam olejek z oregano, przed jego zastosowaniem należy upewnić się, że jest dla nas odpowiedni. Poniżej wymienione osoby nie powinny z niego korzystać:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią
  • osoby uczulone lub nadwrażliwością na oregano
  • osoby stosujące leczenie przeciwzakrzepowe – ten olejek może rozrzedzać krew i powodować komplikacje
  • dzieci poniżej 12 roku życia

Mimo iż jest to naturalny produkt, należy przestrzegać zalecanych dawek, gdyż zbyt wysokie spożycie olejku może wywołać efekty uboczne: np. niepokój, nerwowość, palpitacje, bezsenność, reakcje alergiczne czy zmiany skórne. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
gam_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł