Robot da Vinci wykorzystywany przy operacjach urologicznych w Warszawie
W Polsce istnieją zaledwie 3 ośrodki, które posiadają możliwość przeprowadzania operacji urologicznych z udziałem robota chirurgicznego da Vinci. Unikalne rozwiązania robotyczne pozwalają chirurgom na wykonywanie zabiegów z wyjątkową precyzją. Doświadczenia ośrodków amerykańskich i europejskich wyraźnie wskazują, że dzięki wykorzystaniu da Vinci np. w przypadku prostatektomii (usunięcia gruczołu krokowego) można uniknąć szeregu powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy infekcje związane z kilkudniowym cewnikowaniem, a co również istotne – jeśli stan onkologiczny pacjenta na to pozwala, można tak przeprowadzić operację, by zachować funkcje seksualne, co ma kolosalne znaczenie dla poczucia wartości i komfortu życia pacjenta.
Wykonywanie zabiegów z zastosowaniem robota da Vinci to nowy standard w onkologii urologicznej. Robot składa się z czterech ramion mających bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzy z nich wyposażone są w narzędzia chirurgiczne - dwa reprezentują prawą i lewą rękę chirurga, trzecie stanowi uzupełnienie, pozwalające na zwiększenie wydajności i możliwości robota. Ostatnie ramię służy do sterowania kamerą endoskopową. Istotę działania robota stanowi zintegrowanie systemu manipulatorów operacyjnych i toru wizyjnego z zastosowaniem obrazowania 3D. Pozwala to na zniesienie wszystkich dotychczasowych niedogodności laparoskopii. Nowoczesny tor wizyjny o wysokiej rozdzielczości (HD) w połączeniu z obrazowaniem przestrzennym (3D) pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnego wglądu. Tak dobra kontrola wzrokowa w połączeniu z nieograniczoną swobodą ruchu ramion znosi wszelkie ograniczenia anatomiczne. Pozwala operować pod każdym kątem i uzyskać nieosiągalną do tej pory dokładność i precyzję, również dzięki wyeliminowaniu drżenia rąk chirurga Niewielkie rozmiary ramion robota da Vinci pozwalają na przeprowadzanie operacji przy minimalnym nacięciu skóry, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Nie bez znaczenia jest również fakt ergonomii pracy chirurga dzięki czemu eliminowany jest efekt zmęczenia mogący wpływać na dokładność pracy.
Zastosowanie robota da Vinci pozwala na wyeliminowanie wszystkich niedoskonałości stosowanej obecnie jako standard laparoskopii – możliwe jest uzyskanie dokładności
i precyzji dotychczas nieosiągalnej nawet przez najbardziej doświadczonych chirurgów – mówi dr n. med. Tomasz Szopiński ze Szpitala Mazovia.
Staram się od lat, aby nasi pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych, czyli skutecznych
i bezpiecznych zabiegów urologicznych - mówi dr hab. n. med. Igal Mor, urolog i dyrektor zarządzający Szpitala Mazovia. - Operacje z wykorzystaniem robotów medycznych, tzw. chirurgia robotyczna to przyszłość dla wielu obszarów medycyny. Do tej pory chorzy z rakiem prostaty decydowali się na wykonanie zagranicą takich operacji. Teraz polscy pacjenci będą
w Warszawie leczeni na światowym poziomie.
Robot da Vinci został po raz pierwszy na Mazowszu wykorzystany do operacji prostatektomii (usunięcia gruczołu krokowego) w dniach 16 i 17 października.
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk