Dynia, królowa jesiennej kuchni
Dynia jest bezkonkurencyjna jeśli chodzi o potrawy na tę porę roku. Podbija serca swoim smakiem i wyglądem. Do tego ma dużą zawartość składników odżywczych przy wyjątkowo niskiej kaloryczności. Jest zdrowa od pestki po miąższ. Na czym polega jej sekret?
Pełnia zdrowia
Zalety dyni zaczynają się już w jej pestkach, które są bogatym źródłem witamin i wartości odżywczych, do posiadają wysoką zawartość cynku, który m.in. poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego. Witamina E, nazywana „witaminą płodności” to kolejny powód dla którego po pestki dyni szczególnie chętnie powinni sięgać panowie. W połączeniu z zawartą w nich witaminą A oraz C, tworzy idealny, odżywczy miks poprawiający cerę oraz odporność organizmu. Pestki dyni są cenione również przez sportowców: zawierają dużo białka. Jedynym mankamentem pestek jest ich dość wysoka kaloryczność, to ze względu na dużą zawartość kwasów omega-3.
Miąższ dyni jest zdecydowanie mniej kaloryczny – 100 gramów ugotowanej dyni to zaledwie 20 kcal. Bogaty w błonnik, usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego, a to dodatkowa korzyść dla osób dbających o linię. Jedząc dynię zapewniamy organizmowi dużą dawkę potasu i magnezu, które znakomicie wpływają na samopoczucie.
Co jeszcze kryje się w dyni?
- Im bardziej pomarańczowy jest miąższ dyni, tym bardziej bogaty w beta karoten, który jest prekursorem witaminy A, a także bardzo skutecznym antyoksydantem. Ma więc działanie przeciwnowotworowe, opóźnia również procesy starzenia. Dodatkowo redukuje nadmiar złego cholesterolu i chroni nasz wzrok. Miąższ dyni jest lubiany przez osoby odchudzające się, ma bowiem niewiele kalorii i sporo błonnika. Kupując dynię, warto również wykorzystać jej pestki, które bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, mają też działanie odrobaczające. Zawarte w nasionach substancje eliminują między innymi owsiki czy tasiemce z naszego układu pokarmowego - mówi dietetyk Magda Heba, ekspert Soligrano.
Dynia słodka i wytrawna
Dynia jest doceniana również za to, że można ją wykorzystać na wiele sposobów - do przetworów, dań obiadowych, zup-kremów, a nawet wypieków.
- W okresie jesiennym dynia to stały bywalec mojej kuchni. Jest bardzo wdzięcznym warzywem jeśli chodzi o możliwości zastosowania oraz sposób przyrządzania. Można ją podać na bardzo wiele sposobów i za każdym razem znakomicie smakuje. Ostatnio przygotowałam ciasto dyniowe z ziarnami ekspandowanymi - podsumowuje dietetyk Magda Heba, ekspert Soligrano.
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk