Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Polscy inżynierowie w walce o zdrowie pacjentów z chorobami neurologicznymi

 

Jednym z największych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata są choroby neurologiczne. Mimo ogromnego postępu wiedzy i medycyny, wiele z nich jest przewlekłych i nieuleczalnych. Według najnowszych badań stymulacja mózgu jest metodą, która  w najbliższych latach może stać się podstawą leczenia wielu uciążliwych chorób centralnego układu nerwowego. To wszystko dzięki polskiej firmie Neuro Device Group i uczonym z University of London.

 

tES

Możliwości leczenia zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego prądem naukowcy badają już od dawna, konkretnie od początku XX wieku. Wtedy też wprowadzono terapię elektrowstrząsami. Chociaż w wielu przypadkach skuteczne, wykorzystywane w leczeniu ostrych zaburzeń psychicznych, niosły za sobą niezliczone skutki uboczne, co przyniosło im bardzo złą sławę. Były to stymulacje drgawkowe, w których wykorzystywano prąd o wysokim natężeniu (do 0,9 A).

O tym, że do terapii ośrodkowego układu nerwowego można wykorzystywać prąd także o niewielkim natężeniu (do 2 mA), naukowcy przekonali się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.

Efekty stymulacji tES oraz TMS są na ogół krótkotrwałe, lecz ich zastosowanie może wpłynąć na procesy neuroplastyczne zachodzące w mózgu, które są pożądanym zjawiskiem w terapii licznych zaburzeń neurologicznych, psychicznych i rozwojowych.

Neurostymulacja ma potencjał

Ostatnie wyniki badań potwierdzają, że stymulacja mózgu jest skuteczna i może być stosowana w terapii depresji, leczeniu bólu przewlekłego oraz do spowalniania procesu namnażania się komórek rakowych w mózgu. W tych zastosowaniach jest dopuszczona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).

Prowadzone są jednak intensywne prace nad rozszerzeniem tej metody
i wykorzystaniem jej również w rehabilitacji neurologicznej, terapii zaburzeń pamięci, afazji, migreny, choroby Parkinsona, schizofrenii, alkoholizmu oraz autyzmu. Inżynierowie w Neuro Device deklarują, że dzięki stymulacji mózgu przynajmniej kilka z tych przypadków będziemy w stanie, jeśli nie wyleczyć, to chociaż znacząco złagodzić.

- Nauka nie ma jeszcze pełnej wiedzy, jakie mechanizmy kierują pracą mózgu. Jednak na przestrzeni ostatniej dekady dokonujemy znacznie więcej odkryć w zakresie tej dziedziny niż kiedykolwiek wcześniej, również w kontekście neuromodulacji. Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że jesteśmy w trakcie intensywnych badań nad kolejnymi zastosowaniami stymulacji mózgu w terapii zaburzeń neurologicznych. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy będziemy mogli pochwalić się kolejnym sukcesem. – deklaruje Paweł Soluch, CEO firmy Neuro Device, który nadzoruje prace nad rozwojem tES.

- Neurostymulacja może być używana w wielu obszarach w terapii osób cierpiących na zaburzenia neurologiczne, np. w leczeniu migreny, depresji czy chronicznego bólu. Może też pomagać w leczeniu udaru, a ludziom, którzy w wyniku uszkodzeń mózgu utracili pewne funkcje, np. mają problemy z mówieniem, może pomóc w ich odzyskaniu. Jednak musimy pamiętać, że neurostymulacja nie będzie sama w sobie cudowną terapią. Może być jej elementem, który w istotny sposób skraca powrót do zdrowia. – tłumaczy profesor Michael Banissy, światowej sławy neuropsycholog z University of London, który współpracuje
z polskimi inżynierami przy badaniach nad neurostymulacją.

Nie tylko terapia

Ponieważ stymulacja mózgu wpływa na jego plastyczność, jesteśmy w stanie zaobserwować także inne pozytywne efekty tego typu terapii. W badaniach behawioralnych wykazano np. jej pozytywny wpływ na procesy uwagi i pamięci zarówno u osób zdrowych, jak i u pacjentów z uszkodzeniami mózgu. Niektórzy naukowcy wspominają też o możliwościach wpływania na styl zachowania, a także na funkcje motoryczne. Zaobserwowano np. że stymulacja przezczaszkowa w trakcie uczenia się sekwencji ruchu pozwala przyspieszyć wykonywanie tego ruchu. Dlatego też aktywizacja kory motorycznej jest coraz powszechniej brana pod uwagę w kontekście neurorehabilitacji poudarowej.

Mózg jest bardzo plastyczną substancją, podatną na różnorodne bodźce, właśnie takie jak impulsy elektryczne. Oznacza to, że nawet niewielkie dawki prądu, umiejętnie aplikowane w regularnych odstępach, mogą znacząco wpłynąć na jego funkcje. I chociaż dzisiaj jest trochę za wcześnie, żeby nazywać elektrostymulację przyszłością neurologii, z pewnością w najbliższych latach będzie z powodzeniem coraz powszechniej stosowana. Między innymi dzięki Polakom.

***

Neuro Device specjalizuje się w rozwoju innowacyjnych rozwiązań z zakresu badania i leczenia chorób układu nerwowego. Portfolio firmy obejmuje wiele pionierskich na skalę światową projektów przygotowywanych we współpracy z uznanymi ośrodkami naukowymi i globalnymi przedsiębiorstwami. Naukowcy i inżynierowie tworzący zespół Neuro Device pracują m.in. nad neuroprotezowaniem, stymulacją mózgu
i wykorzystywaniem eyetrackingu, poprawiając komfort życia ludzi na całym świecie.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł