Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak uniknąć efektu jo-jo?


Zrzucenie zbędnych kilogramów jest procesem trudnym i zwykle trwa jakiś czas. Niestety, przybranie na wadze jest zazwyczaj łatwiejsze i znacznie szybsze. Bardzo często oba zjawiska występują łącznie i nazywane są efektem jo-jo. Co zrobić, by go uniknąć?


 

Po pierwsze - nie wolno zarzucać ćwiczeń. Wydaje się, że pominięcie jednego czy dwóch treningów nie ma znaczenia, ale to nieprawda. To słodkie lenistwo może wpłynąć na wagę. Po drugie - należy dobrze pilnować rozkładu ćwiczeń, nawet podczas podróży.


Ani przejadanie się ani niedojadanie nie jest dobre. Od pierwszego bezsprzecznie się tyje, a drugie z czasem może zaowocować napadami głodu, prowadzącymi do przejadania się i przybrania na wadze. Nie powinno się także zbyt często pić alkoholu. Zawiera puste kalorie i najzwyczajniej w świecie tuczy.


Podczas walki o utrzymanie wymarzonej wagi należy pilnować sumy spożytych kalorii. Nikt nikogo nie namawia do radykalnej granicy 1000 kalorii. Można obliczyć zapotrzebowanie energetyczne dla zachowania konkretnej masy ciała i tego się trzymać. Odpowiednie wzory są dostępne w internecie. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na jakieś szaleństwo dietetyczne. Należy jednak pamiętać, żeby następnego dnia pracować ciężej.


Dobrze zadbać o właściwą masę mięśniową. Więcej mięśni oznacza zdrowsze i bardziej gibkie ciało. Nie chodzi o to, by być chudym czy zawstydzić zawodowych kulturystów. Żeby osiągnąć jak najlepsze proporcje mięśni i tłuszczu, trzeba odwiedzić dietetyka i trenera.


 

Największymi wrogami w odchudzaniu i utrzymaniu wagi są złe nawyki, takie jak: branie dokładek, podjadanie między posiłkami, omijanie ćwiczeń, uleganie pokusom, etc. Dlatego tak ważne jest wypracowanie nowych, zdrowych nawyków. Trzeba postarać się o to, by nie stracić tego, na co się tak długo pracowało.

 

http://columnamedica.pl/

 




wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg
Wyszukaj artykuł