„Stopem przez kardiologię” w Centrum Zdrowia Dziecka
20 października br. lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzili zabiegi u pacjentów z wrodzonymi wadami serca. Procedury zostały wykonane w Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych w ramach warsztatów, będących częścią Konferencji Kardiologicznej pt. Stopem przez kardiologię. Pretekstem do zorganizowania spotkania było 40-lecie Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".
Konferencja nawiązywała do wieloletniej tradycji spotkań organizowanych przez prof. Krystynę Kubicką, wieloletniego Kierownika Kliniki Kardiologii IP CZD, konsultanta krajowego ds. kardiologii dziecięcej. Program konferencji został przygotowany z myślą o osobach zajmujących się na co dzień dziećmi z wadami wrodzonymi serca, w tym lekarzach, zarówno kierujących dzieci na leczenie zabiegowe wad, jak też prowadzących kontrole pozabiegowe.
Tym razem zaproponowaliśmy uczestnikom podróż przez kardiologię wad wrodzonych serca opartą na czterech przypadkach, które zostały omówione przez panelistów z udziałem wszystkich uczestników konferencji. Dodatkowo zaplanowaliśmy transmisję na żywo dwóch zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej - mówi dr hab. n. med. Grażyna Brzezińska-Rajszys, Kierownik Kliniki Kardiologii i Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".
Zespół medyczny wykonał zabieg przezskórnego zamknięcia ubytku przegrody międzyprzedsionkowej – drugiej, co do częstotliwości występowania wrodzonej wady serca. Procedurę wykonano zgodnie z aktualnymi standardami, pod kontrolą echokardiograficzną (echo przezprzełykowe dwu i trójwymiarowe), co zapewnia lepszą wizualizację przestrzenną struktur serca, skraca czas zabiegu i tym samym zmniejsza dawkę promieniowania rentgenowskiego. Drugi zabieg, przezskórne zamknięcie nieprawidłowych naczyń u noworodka w ciężkim stanie ogólnym, z zaburzeniami ukrwienia płuc, miał charakter zabiegu ratującego życie. W czasie zabiegu zastosowano nakładanie obrazu tomografii komputerowej na ekran fluoroskopu, co ograniczyło dawkę promieniowania oraz środka kontrastowego użytego w czasie zabiegu. Dodatkowo poza oficjalnym programem został zademonstrowany i przedyskutowany z gronem zebranych w sali wykładowej ekspertów złożony problem pacjenta z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodkowej, którego wykonane w czasie konferencji badanie angiograficzne układu sercowo-naczyniowego (badanie wykonane na podstawie decyzji konsylium wielospecjalistycznego w trybie natychmiastowym) było podstawą do decyzji terapeutycznych. Wszystkie prezentacje transmitowane do sali wykładowej miały charakter dydaktyczny i stanowiły przekrój codziennej pracy zespołu Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych.
Klinika Kardiologii jest wiodącym w Polsce ośrodkiem diagnostyki i leczenia wad wrodzonych serca, zaburzeń rytmu serca oraz chorób mięśnia sercowego. Pracownia Interwencji Sercowo-Naczyniowych słynie w Europie z zastosowania najbardziej zaawansowanych rozwiązań sprzętowych. Rocznie wykonywanych jest w Pracowni ponad 320 zabiegów interwencyjnych u dzieci z wadami serca, dodatkowo około 120 u pacjentów z patologiami pozakardiologicznymi (np.: wady unaczynienia centralnego układu nerwowego czy wątroby). Jako jedyny europejski ośrodek dziecięcej kardiologii interwencyjnej Pracownia posiada system angiograficzny oparty na angiografie dwupłaszczyznowym Allura Clarity umożliwiającym istotne obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego w czasie zabiegów. Konfiguracja systemu i oprogramowanie stacji roboczej pozwala na wykorzystanie śródzabiegowe różnych technik obrazowania przestrzennego (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, przezprzełykowa echokardiografia), co zwiększa precyzję wykonywanych zabiegów.
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk