Zupy – zaskakujący element diety dla dbających o zdrowie i… linię!
Zupa to danie, które występuje w tradycyjnym menu niemal wszystkich krajów. W Polsce choć bardzo popularna, wciąż funkcjonuje jako „mniej treściwe”, pierwsze danie, przystawka przed główną potrawą. Jednak dietetycy i promotorzy zdrowego trybu życia zapewniają, że zupy mogą stanowić pełnowartościowy posiłek. Ponadto odpowiednie przygotowanie pozwala im stać się ważnym elementem diety odchudzającej.
Jesień to idealny czas na rozpoczęcie romansu z zupami – właściwości rozgrzewające stanowią ich ważny atut. Dodatkowo, ich konsystencja i bogactwo składników mogą być sprzymierzeńcem w walce o piękną figurę.
Dobre dla zdrowia, korzystne dla figury
Spozywanie zup jest zalecane osobom z nadwrażliwością jelit, chorobami gardła czy nerek. Ze względu na swoją konsystencję nie obciążają układu pokarmowego, są lekkostrawne i nie zalegają w jelitach – to istotne także w procesie odchudzania. Co ważne, zupy poprawiają przemianę materii, nawadniają organizm i nie powodują pozornej utraty wagi związanej z odwodnieniem organizmu, co jest częstym problemem u osób zmagających się z nadwagą. Mają również działanie oczyszczające, są odżywcze i łatwiej przy nich ustrzec się przed problemem monodiety przed która ostrzegają dietetycy - bogactwo składników, których możemy użyć do przygotowania zup jest ogromne.
Siła dodatków
Zupy, które kojarzymy z dzieciństwa: ciężkie i tłuste od śmietany oczywiście nie mogą być uznane za element wspomagający odchudzanie. Możemy jednak szybko i niedrogo uczynić je dietetycznymi, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad. O wartościach odżywczych każdego posiłku decydują dodatki. Zup nie zagęszczajmy mąką czy zasmażkami. Możemy za to dodać porcję ciemnego ryżu lub kaszy wzbogacając je w ten sposób o węglowodany złożone. Rośliny strączkowe lub chude mięso w zupie to źródło cennego białka. Odchudzające właściwości zup wzmocnią też odpowiednie przyprawy – chili, pobudzające spalanie tłuszczów, cynamon regulujący poziom glukozy we krwi, czy posiadające właściwości antyoksydacyjne kurkuma i kardamon.
Pomocnik na medal
Podstawą zdrowej zupy jest wywar bez sztucznych barwników i glutaminianu sodu. W przygotowaniu domowego koncentratu bulionu mięsnego, warzywnego czy rybnego pomoże nam urządzenie wielofunkcyjne Thermomix®. I zajmie nam to nie więcej niż godzinę! Wszystkie potrzebne składniki do wybranego bulionu znajdziemy w przepisach dostępnych na Cookidoo®.. Przygotowany zgodnie z przepisem koncentrat możemy przechowywać w lodówce nawet przez kilka miesięcy, a uzyskana porcja bulionu wystarczy na przygotowanie kilkunastu pożywnych zup. Nieoceniona okaże się też, dostępna w urządzeniu funkcja siekania, dzięki której w kilka sekund rozdrobnimy marchewkę, czy ziemniaki, Wykorzystując obroty wsteczne możemy przygotować tradycyjną zupę z kawałkami warzyw, możemy też skorzystać z funkcji blendowania z 10-stopniowym zakresem obrotów i każdą zupę zamienić w kilkanaście sekund w jedwabiście gładki krem. Thermomix® i dedykowana mu platforma z przepisami to przede wszystkim prawdziwa skarbnica kulinarnych inspiracji na zupy w każdej postaci.
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk