Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Prostata diagnozowana metodą nieinwazyjną

Rak prostaty to drugi najczęstszy nowotwór wśród mężczyzn. Wcześnie wykryty jest najczęściej całkowicie wyleczalny. W tym celu coraz częściej, a zwłaszcza w przypadkach z podwyższonym poziomem PSA i przed planowaną biopsją, wykonuje się badanie multi-parametryczne rezonansem magnetycznym gruczołu krokowego (mpMRI), które  pozwala na wykrycie bądź wykluczenie większości tzw. istotnych klinicznie nowotworów. Warto w listopadzie zatrzymać się na chwilę i skorzystać ze zniżkowych badań mpMRI przeprowadzanych w ramach akcji Movember.

 

W Polsce na raka prostaty zachorowuje obecnie ok. 11000 mężczyzn i umiera z tego powodu aż 4000 rocznie. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta po 50. roku życia, a u mężczyzn w grupie wysokiego ryzyka (genetyczne obciążenia rodzinne, nadwaga, otyłość typu brzusznego, ograniczona aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, ciężkostrawna dieta) – już 5 lat wcześniej. Szacuje się, że pomiędzy 60. a 70. rokiem życia choroba dotyczy aż około połowy mężczyzn w Polsce.

Męska (nie)dbałość o zdrowie

W znanym dowcipie przychodzi baba do lekarza… Dlaczego baba, nie facet? Prawdopodobnie dlatego, że mężczyźni bywają tam o wiele rzadziej. Wg danych GUS z porad lekarza pierwszego kontaktu korzysta rocznie ok. 74% Polek i tylko 60% Polaków. Mężczyźni zdecydowanie rzadziej niż kobiety korzystają też z usług specjalistów – w ciągu roku z takich porad korzysta co trzeci mężczyzna i co druga kobieta. Wśród powodów unikania lekarzy oprócz braku czasu mężczyźni wymieniają: strach przed tym, co mogłoby wykazać badanie, niechęć do odpowiadania na osobiste pytania, które padłyby podczas badania oraz obawę przed dyskomfortem, powodowanym przez badanie.

Nieinwazyjna metoda diagnostyki prostaty

Warto wiedzieć, że często udaje się ograniczyć ten dyskomfort do minimum – w przypadku raka prostaty opracowano nową ścieżkę diagnostyki, w której u mężczyzny z podejrzeniem tej choroby wykonuje się właśnie badanie obrazowe mpMRI, czyli rezonans magnetyczny, a dopiero później, jeśli jest to konieczne, biopsję. Wykonanie tego badania pozwala uniknąć biopsji aż u 25% mężczyzn spośród wszystkich z podejrzeniem nowotworu prostaty, ponieważ u takiego odsetka badanych nie stwierdza się objawów wskazujących na złośliwy proces nowotworowy. W przypadku pozostałych badanych – pozwala na dokładną lokalizację zmiany.

Badanie mpMRI jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne – nie wymaga nawet użycia środka kontrastowego. Jednym z głównych celów badania jest wykrycie i lokalizacja zmian odpowiadających rakowi gruczołu krokowego. Dzięki użyciu tej metody możliwe jest wykrycie raka o średnim i wysokim stopniu zaawansowania, już o objętości zbliżonej do 0,5 cm3 (0,5 ml).

Już w chwili obecnej badanie wieloparametryczne MR wykonywane jest powszechnie w niektórych krajach takich jak Norwegia, Niemcy czy Anglia jako wyjściowe, przed wykonaniem koniecznej do postawienia ostatecznego rozpoznania biopsji. Wpływa to na ograniczenie liczby tych zabiegów, a nade wszystko na ich bardziej precyzyjne wykonywanie. Badanie mpMRI zwiększa też możliwości różnicowania przypadków raka istotnego klinicznie od zmian o małym stopniu złośliwości . W tej chwili wydaje się bardzo prawdopodobne, że mpMRI prostaty będzie spełniało rolę skriningową u mężczyzn, podobnie jak to ma miejsce w przypadku badań obrazowych piersi u kobiet – mówi doc. dr hab. n. med. Piotr Sosnowski, Dyrektor Medyczny ds. diagnostyki obrazowej Affidea.

Listopadowa akcja Movember – zniżka na badanie mpMRI

Movember narodził się w 2003 roku w australijskim Melbourne, a jego nazwa to zbitka słów „wąsy” i „listopad” w języku angielskim („Moustache” i „november”). Dlatego to właśnie listopad jest miesiącem międzynarodowej akcji Movember. W ciągu tych 30 dni mężczyźni zapuszczają wąsy, aby zwrócić uwagę na profilaktykę męskich nowotworów miejsc intymnych. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie świadomości społecznej dotyczącej zdrowia mężczyzn, w tym m.in. raka prostaty i jąder – tzw. cichych zabójców rozwijających się niekiedy bezobjawowo przez długi czas. Świadomości, że dzięki odpowiedniej profilaktyce, wojnę z rakiem prostaty można wygrać już w pierwszej bitwie.

W tegoroczną akcję włączają się już drugi rok z rzędu placówki Affidea. Mając na uwadze ważną role profilaktyki w raku prostaty Affidea przygotowała limitowaną serię kuponów na badanie mpMRI z 40% rabatem do wykorzystania w placówkach w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Legnicy, Wrocławiu i Zielonej Górze.

***

O Affidea:

Firma Affidea jest jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) w Europie. W 224 centrach medycznych, będących wyłączną własnością firmy, zapewnia najlepszą możliwą diagnostykę obrazową i laboratoryjną oraz usługi z zakresu radioterapii onkologicznej. Dzięki ciągłemu rozwojowi firma rozszerza działalność również na obszary, w których nikt jeszcze dotąd nie działał. Zatrudniając profesjonalną kadrę zajmującą się diagnostyką, firma Affidea staje się również wiodącą siłą dostarczającą zdalną diagnostykę - oferując wielomodułowe usługi z zakresu teleradiologii.

Firma zatrudnia blisko 6 000 wykwalifikowanych specjalistów medycznych. Posiada centra w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii, Serbii oraz na Litwie.

W Polsce firma Affidea obecna jest od 2000 roku. Jej celem jest nie tylko wprowadzanie do Polski najnowocześniejszych metod i narzędzi leczenia chorób nowotworowych, ale również konsekwentne zwiększanie dostępu Polaków do tych usług.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
gam_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł