Ciepłe kapcie zamiast niebotycznych szpilek: hygge - nowy trend na świętowanie Sylwestra!
Być może masz wiele propozycji, jak spędzić Sylwestrową noc lub zupełnie nie wiesz, gdzie się wybrać? Nie zastanawiaj się dłużej – postaw na luz i relaks organizując domowa imprezę w stylu hygge!
Hygge to pochodzące z duńskiej filozofii określenie na odnajdywanie szczęścia w małych, codziennych przyjemnościach. Nie bez powodu Duńczycy od lat znajdują się w czołówce najszczęśliwszych nacji na świecie. Może w tym roku warto skorzystać z ich sprawdzonej metody na pozytywne podejście do życia przy okazji szykowania zabawy sylwestrowej?
Otulmy się światłem
Aby przyjęcie było zgodne z zasadami hygge powinniśmy móc je przygotować w łatwy i szybki sposób. Odświętny charakter nadamy pomieszczeniu zapalając ogień w kominku lub używając od dekoracji lampionów i świec. Jeśli chcemy, by goście czuli się swobodnie stwórzmy przytulną atmosferę nakrywając fotele mięciutkimi pledami. Nie obędzie się oczywiście bez dużego stołu – najlepiej przystrojonego naturalnymi ozdobami.
Szybko i smacznie
Dobre jedzenie stanowi element niezbędny dla relaksu. I wcale nie musi się wiązać z godzinami spędzonymi w kuchni: Najwygodniej będzie postawić na smaczne i proste przekąski – mówi Wiktor Kowalski, ekspert Dan Cake, firmy, której korzenie wywodzą się z Dani. - Ciekawym elementem menu będą minikanapeczki z Chleba tostowego. Nadajmy im nietuzinkowy kształt, wykorzystując do tego wykrawacze, które pozostały nam po wycinaniu świątecznych pierniczków. Sylwestrowe gwiazdki chlebowe z pastą pomarańczową i delikatnym pasztetem z pewnością zaskoczą gości. Alternatywą może być pasta z kremowym serkiem i dodatkiem kolorowego pieprzu, niewielki kawałek łososia oraz gałązka koperku na szczycie.
Ulubioną sałatkę można przełożyć do gotowych tarteletek, dzięki czemu zostanie podana w oryginalny i zarazem praktyczny sposób. Takie finger foods z pewnością spodobają się gościom, a gospodarzom oszczędzą zmartwień w organizacji większej ilości naczyń i ich późniejszego zmywania.
Dobre relacje przede wszystkim
Sylwester w klimacie hygge powinien zapewnić poczucie komfortu i harmonii, także w relacjach międzyludzkich. Umówmy się zatem z rodziną i znajomymi na wspólne przygotowanie szybkich dań i równy podział obowiązków. – Podarujmy sobie więcej czasu na cieszenie się swoim towarzystwem. Zamiast godzinami przygotowywać pracochłonne desery, postawmy na półprodukty, takie jak spody tortowe, z których nawet w 15 minut przygotujemy wyśmienity tort.. – przekonuje ekspert Dan Cake.
Nie zapominajmy jednak, że podstawa atmosfery hygge są ludzie. Zaprośmy gości, w których towarzystwie czujemy się swobodnie, a sama ich obecność sprawia nam przyjemność. Magiczny nastrój, proste i cieszące oko potrawy, uśmiech najbliższych oraz wewnętrzny luz organizatora – tyle wystarczy, by Nowy Rok powitać w znakomitych humorach.
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk